Nowe odkrycie pozwoli opracować nanometrowy, rekordowo szybki nanosilnik

Kategorie: 

Źródło: NIST
Naukowcy z National Institute of Standards and Technology (NIST) odkryli, że malutki złoty pręcik, zanurzony w wodzie i wystawiony na działanie fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości, może wirować z niesamowitą prędkością. Daje to możliwość opracowania silniczka, który wykonywałby rekordową ilość obrotów na minutę.

 

Przypomnijmy, że dwa miesiące temu udało się stworzyć nanosilnik o wielkości poniżej jednego mikrometra, który może się nawet zmieścić wewnątrz komórki ludzkiej i obracać się z prędkością 18 tysięcy obrotów na minutę. (Więcej na ten temat: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-stworzyli-najmniejszy-swiecie-najszybszy-nanosilnik) Jednak rekord ten został pobity - opracowano silniczek, który wykonuje prawie 10 razy więcej obrotów w ciągu jednej minuty.

 

Uczeni z NIST włożyli do wody złote pręciki o długości 2 mikrometrów i szerokości 300 nanometrów i wymieszali je z granulkami polistyrenu. Całość umieścili między szkłem a płytkami krzemowymi. Następnie wykorzystali ultradźwięki o częstotliwości 3 MHz i obserwowali z jaką prędkością poruszają się umieszczone w wodzie granulki.

 

Na tej podstawie wyliczono, że złote nanopręciki obracały się z prędkością aż 150 tysięcy obrotów na minutę, więc dotychczasowy rekord został zdecydowanie pobity. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości takie miniaturowe urządzenia będzie można wykorzystać w medycynie - nanosilniki takie jak ten powyżej zostałyby wszczepione człowiekowi i mogłyby przykładowo podawać leki lub walczyć z komórkami nowotworowymi.

 

 

Źródło: ACS Nano

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Sc

proste już dawno o tym

proste już dawno o tym wiedziałem
im cos jest mniejsze tym szybciej się obraca

woda spływająca sfobodnie z butelki spływa wolniej i nie zawsze toworzy się tkzw. wir
zamieszana woda w butelce ruchem obrotowym powodyhe że hiper wentylacje, woda spływa po sciankach.

dane mogą też przemieszczać się szybciej w spirali - przykładem jest DNA.
ale co z tego gdyż ludzie zginą.

każdy atom to świat, nasza planeta to jakiś atom w próbówce jakiegoś naukowca który tworzy nowe związki.

im coś jest większe tym mniejszemu kręci się wszystko wolniej.

ale nie naukowiec to tylko człowiek tworzący teorie spiskowe.

Skomentuj