Polscy inżynierowie stworzyli niewielkiego robota napędzanego światłem, który porusza się jak gąsienica

Kategorie: 

Źródło: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Korzystając z inteligentnych materiałów, naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego opracowali miniaturowego robota, który dzięki swojej giętkości wygina się i przemieszcza niczym prawdziwa gąsienica. Ten niepozorny wynalazek może mieć całkiem interesujące zastosowanie.

 

Nad projektem pracowali polscy uczeni we współpracy ze swoimi kolegami z włoskiego Instytutu LENS we Florencji. Dzięki wspólnej pracy i zastosowaniu technologii światłoczułych elastomerów, zbudowano pierwszego na świecie robota, który porusza się naśladując ruch gąsienicy w naturalnej skali. Urządzenie to czerpie energię oraz jest sterowany przy pomocy modulowanej wiązki lasera.

 

Dotychczasowe próby stworzenia tego typu mikrorobotów były ograniczone ze względu na trudności związane z ich zasilaniem oraz kontrolowaniem ich ruchu. Realizacja tego zadania była możliwa właśnie dzięki zastosowaniu nowych inteligentnych materiałów, w tym ciekłokrystalicznych elastomerów.

 

Ten jedyny w swoim rodzaju robot potrafi pełzać po płaskim podłożu, wspinać się na pochyłości, przeciskać przez wąskie szczeliny a także transportować obiekty o masie nawet sześciokrotnie większej od niego, popychając je przed sobą. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki nowym elastomerom będzie można stworzyć roboty pływające na i pod powierzchnią wody, oraz mikrolotniki.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj