Grafen wykorzystany w kirigami otrzymuje nową właściwość

Kategorie: 

Źródło: McEuen Group/Cornell University
Naukowcy z Cornell University doszli do bardzo zaskakującego odkrycia. Eksperymenty nad kirigami (odmiana origami w której wolno robić małe cięcia w papierze) dały badaczom inspirację do wzbogacenia grafenu o nową właściwość - jest nią rozciągliwość.

 

Grafen jest przez wielu naukowców określany jako "cudowny materiał" i trzeba przyznać im rację - materiał ten posiada ogrom przydatnych właściwości i wiele potencjalnych zastosowań. To dzięki niemu mają powstać przyszłe zwijane w rolkę dotykowe wyświetlacze, choć trzeba przyznać, że grafen posiada również sporą konkurencję. Wymienić warto chociażby czarny fosfor.

 

Jednak grafen otrzymał właśnie kolejną ciekawą właściwość. Uczeni użyli tego materiału zamiast papieru w kirigami. W ten prosty sposób udało się stworzyć mikroskopijne struktury grafenowe, które można swobodnie rozciągać tak jak na poniższym nagraniu. Takie grafenowe kirigami może mieć zastosowanie w elektronice lub w tworzeniu bardzo małych, wręcz niewidocznych dla ludzkiego oka robotów. Zastosowań jest wiele ale jak przyznają sami autorzy, zanim ich pomysł będzie mieć jakieś komercyjne zastosowanie minie jeszcze wiele lat.

 

 

Źródło: http://blogs.nature.com/aviewfromthebridge/2015/07/29/graphene-structures-at-the-cutting-edge/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj