Inżynierowie stworzyli robota, który potrafi wspinać się po pionowych ścianach

Kategorie: 

Źródło: Wyss Institute at Harvard University

Inżynierowie z Harvard University we współpracy z Rolls-Royce zaprojektowali robota, który może wspinać się po pionowych ścianach i suficie. Niezwykłe mikroroboty zostały zbudowane przez naukowców z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering Uniwersytetu Harvarda oraz John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences.

 

Odnóża robotów są wyposażone w elektrycznie podkładki, które „przyklejają” się do różnych powierzchni. Ponadto, roboty posiadają specjalnie zbudowane stawy, umożliwiające wspinanie się we wnętrzach skomplikowanych konstrukcji, takich jak silniki odrzutowe.

 

Roboty HAMR-E (Harvard Ambulatory Micro-Robot with Electroadicity) zostały oparte na istniejącym już robocie laboratoryjnym HAMR, jednak nowszy model jest wyposażony w stopki o większej przyczepności. Małe roboty mogą wspinać się po pionowych powierzchniach, lecz poruszanie się do góry nogami sprawia im pewne problemy.

Nowe odnóża mikrorobota są zbudowane z izolowanej poliimidem miedzianej elektrody, co umożliwia wytwarzanie sił elektrostatycznych między powierzchnią przewodzącą a kończynami robota. System jest prosty w obsłudze i zależy jedynie od włączania lub wyłączania pola elektrycznego.

 

Zmodyfikowane roboty wspinaczkowe mogą być wykorzystywane do kontroli i konserwacji silników odrzutowych, generatorów i innych skomplikowanych przyrządów. Mikroroboty HAMR-E, dzięki giętkim podkładkm, mogą wspinać się na zakrzywione i nierówne powierzchnie.

Niezwykłe roboty zostały zaprojektowane przede wszystkim w odpowiedzi na zapotrzebowanie Rolls-Royce'a na wydajne mikrourządzenia serwisujące ich silniki odrzutowe. Wyniki badań zostało opublikowane w czasopiśmie Science Robotics.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj