Opracowano model pierwszego na świecie spasera, wykonanego z grafenu i nanorurek węglowych

Kategorie: 

Źródło: ACS Nano
Spaser jest w pewnym sensie opisywany jako nanolaser, który emituje wiązkę światła widzialnego poprzez wibrację wolnych elektronów. Termin ten został opisany po raz pierwszy w 2003 roku, natomiast pierwsze urządzenie wykorzystujące to zjawisko powstało w 2009 roku.

 

Sama nazwa pochodzi z języka angielskiego od "Surface Plasmon Amplification by Stimulated Emission of Radiation" (SPASER), co w języku polskim oznacza zjawisko wzmacniania plazmonów powierzchniowych poprzez wymuszoną emisję promieniowania. 5 lat temu opracowano nanolaser oparty na spaserze, składający się ze sfer o średnicy 44 nanometrów. Spasery zawierały złoty rdzeń, otoczony przez powierzchnię, podobną do szkła.

 

Naukowcy z Monash University's Department of Electrical and Computer Systems Engineering (ECSE) stworzyli jednak model pierwszego na świecie spasera, wykonanego w całości z węgla i grafenu. Dzięki temu, ich spaser będzie bardziej wytrzymały i elastyczny oraz będzie mógł pracować w wysokich temperaturach. Właściwości te będą korzystne dla opracowania niezwykle cienkich telefonów komórkowych, wdrukowanych w odzież.

 

Grafen oraz nanorurki węglowe są ponad stukrotnie wytrzymalsze od stali i znacznie lepiej przewodzą ciepło i elektryczność od miedzi. Badania po raz pierwszy wykazały, że mogą one oddziaływać i przekazywać energię poprzez światło.

 

 

Źródło: http://dx.doi.org/10.1021/nn406015d

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj