Naukowcy stworzyli najmniejszy na świecie, najszybszy nanosilnik

Kategorie: 

Kadr z Youtube
Naukowcy z Cockrell School of Engineering, który znajduje się na Uniwersytecie w Teksasie, zbudowali jednocześnie najmniejszy, najszybszy i najdłużej działający nanosilnik na świecie. Jest to ważny krok w kierunku opracowywania miniaturowych maszyn, które mogłyby w przyszłości znajdować się w organiźmie ludzkim i podawać insulinę cukrzykom lub walczyć z komórkami nowotworowymi.

 

Opracowany nanosilnik przekształca energię elektryczną w ruch mechaniczny na niezwykle małą skalę. W trakcie przeprowadzonych testów, potrafił bardzo szybko wymieszać i pompować składniki biochemiczne oraz poruszać się w cieczy. Uczeni zauważyli, że im szybciej silnik się obraca, tym szybciej będzie mógł on uwalniać leki w organiźmie człowieka.

 

Rozmiar tego urządzenia wynosi poniżej jednego mikrometra, przez co może zmieścić się wewnątrz komórki ludzkiej i może obracać się nieustannie przez 15 godzin z prędkością 18 tysięcy obrotów na minutę. Inżynierowie z Cockrell School of Engineering mają nadzieję, że ich nanosilnik może zostać wykorzystany w przyszłości przez miniaturowe roboty, które mogłyby pełnić funkcje medyczne, takie jak kontrolowane dostarczanie leków do żywych komórek.

 

 

Źródło: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-05/uota-ebw052014.php

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj