Nowo odkryty metal Tantal-180M ma okres rozpadu milion razy dłuższy niż wiek Wszechświata!

Kategorie: 

Źródło: tylkonauka

W świecie nauki istnieją zjawiska, które wręcz wymykają się ludzkiej wyobraźni. Jednym z nich jest tantal-180M, niezwykły izotop tego rzadkiego pierwiastka, który może okazać się najtrwalszym znanym nam elementem we Wszechświecie.

 

 

Tantal to metal przejściowy o wyjątkowych właściwościach - jego twardość, odporność na korozję oraz rzadkość występowania w naturze od dawna budzą zainteresowanie naukowców. Jednak to właśnie jeden z jego izotopów, tantal-180M, stał się obiektem intensywnych badań w ostatnim czasie. Dlaczego? Otóż czas połowicznego rozpadu tego izotopu jest dłuższy nawet od wieku Wszechświata. Specjaliści szacują, że może on być nawet około miliona razy dłuższy.

 

Naukowcy z grupy badawczej Majorana Collaboration, we współpracy z ekspertami z Departamentu Energii USA, podjęli wyzwanie, by zaobserwować ten niezwykły rozpad. W tym celu zmodyfikowali urządzenie Majorana Demonstrator, które wcześniej służyło do badania bezneutrinowego rozpadu beta innego długowiecznego izotopu - germanu-76.

 

Przez cały rok zespół zbierał dane za pomocą wysoce czułych detektorów germanowych, monitorując subtelne sygnały związane z rozpadem tantalu-180M. Choć jak na razie nie udało się zaobserwować pierwszego takiego rozpadu, naukowcy są bliżsi niż kiedykolwiek zrozumienia tego niezwykłego zjawiska.

 

Badania nad tantal-180M to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla fizyków, ale także dla ludzkiej cierpliwości. Zaobserwowanie pierwszego rozpadu tego izotopu nie stanie się rzeczywistością ani za naszego, ani za następnych pokoleń. Jednak sama próba poznania tego fenomenu jest fascynującym przykładem ludzkiej ciekawości i determinacji w zgłębianiu tajemnic natury.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj