Zbliża się wielki finał zawodów DARPA Robotics Challenge

Kategorie: 

Robot Schaft, zwycięzca zawodów z 2013 roku - źródło: Kadr z Youtube
Już za kilka dni, tj. 5-6 czerwca, w Kalifornii odbędzie się długo oczekiwany finał zawodów DARPA Robotics Challenge (DRC). Najlepsze zespoły naukowców i inżynierów z kilku krajów wezmą udział w rywalizacji robotów. Za pierwsze miejsce przewidywana jest nagroda pieniężna w wysokości dwóch milionów dolarów.

 

Zawody które odbyły się pod koniec 2013 roku wygrał robot Schaft (zdjęcie na górze), należący do japońskiej firmy SCHAFT Inc. wykupionej przez Google. W zeszłym roku dowiedzieliśmy się jednak, że maszyna ta nie wystąpi w finale - wspomniana korporacja skupia się bardziej na produkcie komercyjnym i postanowiła zrezygnować z rywalizacji. Mimo tego, w nadchodzącym finale pojawi się aż 25 zespołów z 6 krajów świata - Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch, Japonii, Korei Południowej oraz Hongkongu.

Finał przygotowany przez agencję DARPA będzie bardzo trudny, dlatego zarówno drużyny jak i ich roboty powinny być przygotowane dosłownie na każdą sytuację. Maszyny muszą wykazać się autonomią. Oznacza to, że roboty w razie problemów nie mogą otrzymać żadnej fizycznej pomocy z zewnątrz - jeśli przykładowo przewróci się, będzie musiał samodzielnie wstać. Co więcej, komunikacja na linii robot-operator będzie celowo ograniczona.

Robot Atlas - źródło: DARPA

Wynalazki rywalizujących ze sobą zespołów będą musiały wykonywać różne zadania, za co otrzymają pewną ilość punktów. Jest ona zależna od tego jak dobrze maszyna sobie poradzi w danej czynności. Organizatorzy konkursu będą analizować dosłownie każdy ruch robota, począwszy od jego zdolności do poruszania się, po wykonywanie zadań, takich jak otwieranie drzwi, odkręcanie zaworów czy obsługa pojazdów. Do najtrudniejszych z nich zalicza się wchodzenie po schodach oraz manipulowanie przedmiotami. W sumie będzie do wykonania osiem zadań a jedno z nich pozostało tajne.

Robot Momaro - źródło: DARPA

Agencja DARPA wpadła na pomysł zorganizowania tego typu zawodów po katastrofie w japońskiej elektrowni jądrowej, do której doszło w 2011 roku. Gdyby w przyszłości doszło do podobnej sytuacji, zaawansowany autonomiczny robot humanoid mógłby zostać wysłany na miejsce zdarzenia. Oprócz katastrofy nuklearnej, maszyna może okazać się przydatna w misji ratunkowej np. po potężnym trzęsieniu ziemi.

 

Finał odbędzie się już za kilka dni i poinformujemy o przebiegu zawodów, jak również o tym który robot zwyciężył konkurencję.

 

 

Źródło: http://www.theroboticschallenge.org/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj