Przełomowe odkrycie: mruganie „resetuje" mózg i poprawia efektywność poznawczą

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mruganie to codzienna czynność, którą zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele uwagi. Tymczasem najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Rochester w USA sugerują, że ten prosty odruch ma zaskakująco ważną funkcję - pomaga w utrzymaniu ostrości naszego wzroku i zwiększa efektywność przetwarzania informacji w mózgu.

 

 

Zespół badawczy, który opublikował swoje ustalenia w prestiżowym czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences", przyjrzał się bliżej temu, co dzieje się w naszym organizmie podczas mrugania. W eksperymencie wzięło udział 12 młodych ochotników, którzy przyglądali się obrazom o różnym kontraście. Naukowcy śledzili przy tym aktywność ich narządów wzrokowych.

 

Okazało się, że każde zamknięcie powieki podczas mrugania powodowało wyraźny wzrost siły sygnałów wzrokowych docierających do mózgu. Działo się tak zarówno podczas mimowolnego, jak i dobrowolnego mrugania. Zdaniem badaczy, ta modulacja sygnałów pomaga "przeformatować" i "zresetować" informacje wizualne, wysyłane do mózgu.

 

Naukowcy podkreślają, że ta "aktualizacja" sygnałów wzrokowych nie tylko utrzymuje ostrość naszego widzenia, ale także przyczynia się do świeżości postrzegania informacji. Co więcej, proces ten zwiększa ogólną efektywność naszej aktywności umysłowej.

- Mruganie wydaje się pełnić kluczową rolę w utrzymaniu wysokiej jakości widzenia oraz efektywnego przetwarzania informacji w mózgu - podsumowuje prof. Xoana Troncoso, główny autor badania.

Odkrycie to może mieć istotne implikacje praktyczne. Być może w przyszłości będzie można wykorzystać je do opracowania nowych terapii wspierających funkcjonowanie wzroku i poznania u osób z różnymi schorzeniami.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj