Neurolodzy odkryli ważną funkcję w starożytnej części ludzkiego mózgu
Image
Naukowcy z Holenderskiego Instytutu Neuronauki odkryli, że niewielka i często pomijana część mózgu, zwana wzgórkiem górnym, odgrywa ważną rolę w widzeniu i percepcji. Badanie opublikowano w czasopiśmie naukowym eLife.
Wiadomo, że za przetwarzanie informacji wzrokowych odpowiada specjalny obszar mózgu, kora wzrokowa. Jednocześnie istnieją zwierzęta z mniej rozwiniętą korą wzrokową, ale funkcjonalną wizją. Obserwacje te doprowadziły ekspertów do wniosku, że zdolność widzenia zależy od innych części mózgu. Neurolodzy zwrócili uwagę na wzgórek górny, ponieważ jest to ewolucyjnie stara struktura występująca u wszystkich klas kręgowców.
Naukowcy przeprowadzili eksperymenty na myszach ze względu na ich anatomiczne podobieństwo do ludzi oraz obecność zarówno kory wzrokowej, jak i wzgórka górnego. Testy obejmowały 16 prób, podczas których uczono gryzonie rozpoznawania kształtów na różnym tle i reagowania na nie.
Następnie naukowcy wykorzystują światło do tymczasowej dezaktywacji wzgórka górnego. Okazało się, że w tym stanie zwierzęta nadal były w stanie reagować na postacie, jednak znacznie trudniej było im rozpoznać prezentowane obrazy.
Analiza aktywności mózgu wykazała charakterystyczną aktywację neuronów w określonych obszarach mózgu. Według neurobiologów oznacza to wyspecjalizowany kod neuronowy, który służy do wykrywania obiektów. Ponadto eksperyment wykazał, że w mózgu istnieją równoległe ścieżki przetwarzania informacji wzrokowych.
Eksperci zauważyli, że ich odkrycie może znaleźć zastosowanie w leczeniu różnych wad wzroku u ludzi.
- 382 odsłon
Dodaj komentarz