Odkrycie japońskich naukowców.Tajemnica psich brązowych oczu wreszcie rozwiązana!

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Psy, nasze wierne towarzyszki, od zawsze fascynowały ludzi swoim wyglądem. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech psów jest kolor ich oczu - większość z nich ma piękne, brązowe tęczówki. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego psy mają takie oczy, a ich dzicy kuzyni - wilki - prawie nigdy nie? Odpowiedź na to pytanie właśnie została odkryta przez japońskich naukowców!

 

 

Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Royal Society Open Science", tajemnica tkwi w procesie udomowienia psów przez człowieka. Eksperci z Wydziału Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Teike w Japonii ustalili, że podczas tego procesu ludzie celowo wybierali osobniki o ciemniejszych oczach, ponieważ wydawały się one bardziej pożądanymi towarzyszami.

 

Naukowcy tłumaczą, że jasny kolor tęczówki u wilków ma charakter adaptacyjny - pomagają im one lepiej widzieć w ciemności i komunikować się z innymi członkami stada. Jednak u psów, które na co dzień żyją blisko człowieka, taka cecha nie jest już tak istotna. Zamiast tego, ludzie zaczęli preferować osobniki o ciemniejszych oczach, które wydawały się im bardziej przyjazne i przypominające szczenięta.

 

Aby to potwierdzić, japońscy eksperci przeprowadzili badanie, w którym 142 ochotników oceniało sześć specjalnie wybranych psów pod kątem takich cech, jak życzliwość, agresywność i inteligencja. Okazało się, że wizerunki psów o ciemnych oczach były postrzegane jako bardziej przyjazne i przypominające szczenięta, a respondenci chętniej chcieli się z nimi komunikować.

 

To fascynujące odkrycie rzuca nowe światło na ewolucję naszych czworonożnych przyjaciół i pokazuje, jak silny wpływ na ich wygląd miał człowiek. Być może teraz, gdy znamy już tę tajemnicę, będziemy jeszcze bardziej doceniać piękno brązowych psich oczu!

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj