Zbudowano rewolucyjną baterię, wykonaną z nanootworów

Kategorie: 

Źródło: NEES, DOE Energy Frontier Research Center
Na amerykańskim Uniwersytecie w Maryland opracowano malutką strukturę, która zawiera wszystkie niezbędne elementy baterii. Nanotechnologia może doprowadzić do ostatecznej miniaturyzacji komponentów magazynujących energię.

 

Wynalazek składa się z arkuszu ceramicznego w którym znajdują się nanootwory, zawierające elektrolity (grafika na górze). Ładunek elektryczny przenoszony jest pomiędzy nanorurkowymi elektrodami, które znajdują się na obu końcach.

 

Bateria została opracowana tylko do testów ale uczeni twierdzą, że urządzenie spisuje się bardzo dobrze - pełne naładowanie zajmuje 12 minut i proces można powtarzać tysiące razy. Co więcej, arkusze zawierające miliony takich nanootworów można byłoby umieścić w większej baterii o wielkości znaczka pocztowego.

 

Miniaturowa bateria pomyślnie przeszła przez testy. Ich urządzenie może zapewnić jeszcze większą moc przy jednoczesnej miniaturyzacji. Naukowcy odkryli również metodę, która pozwoli stworzyć jeszcze lepszą, nawet 10-krotnie potężniejszą baterię.

Źródło: NEES, DOE Energy Frontier Research Center

 

 

 

Źródło: Phys.org

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj