Opracowano mikrorobota, który może poruszać się w naszym organizmie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Naukowcy od lat pracują nad robotami o mikroskopijnej wielkości, które mogłyby bez żadnych problemów poruszać się wewnątrz naszego organizmu i np. dostarczać medykamenty. Uczeni z niemieckiego Max Planck Institute for Intelligent Systems opracowali właśnie tego typu robota, którego z trudem można zobaczyć gołym okiem.

 

Mikrorobot jest tak mały, że może poruszać się w płynach ustrojowych, we krwi a nawet w płynach w gałce ocznej. Dzięki odpowiednim ruchom nie ma problemu z przemieszczaniem się i może poruszać się w płynach nienewtonowskich. Ponadto, robot ten nie wymaga zbyt wielkich ilości mocy, gdyż wystarczy nawet energia dostarczana przez zewnętrzne pole magnetyczne.

 

Jak wspominaliśmy na początku, mikroroboty tego typu mogłyby dostarczać leki, naprawiać uszkodzone komórki a w przyszłości nawet podjąć się bezpośredniej walki z nowotworami. Jednak uczeni, którzy zaprezentowali swoje dzieło, nie mają żadnych konkretnych celów i jak sami twierdzą, chcą być jedynie inspiracją dla firm, które pracują nad technologią medyczną.

 

 

Źródło: Engadget.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj