Zmarł John Nash, znany matematyk i bohater filmu "Piękny umysł"

Kategorie: 

Źródło: Economicforum/Creative Commons
John Forbes Nash Jr, amerykański matematyk i ekonomista, zginął kilka dni temu w wypadku samochodowym razem ze swoją żoną, Alicją Nash, gdy taksówka którą jechali przez New Jersey uderzyła w barierkę. Naukowiec zmarł w wieku 86 lat.

 

John Nash był wybitnym matematykiem i prowadził badania nad tzw. teorią gier. Naukowiec powiązany był z Instytutem Technologicznym w Massachusetts (MIT) oraz Uniwersytetem Princeton. W 1994 roku otrzymał nagrodę Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.

 

Jego życiorys jest tematem książki biograficznej pt.: "Piękny umysł", na podstawie której nakręcono również film o tym samym tytule. Nash cierpiał na schizofrenię paranoidalną - w 1959 roku, gdy jego choroba nasiliła się, jego żona oddała go do szpitala psychiatrycznego, przez co został wykluczony z życia naukowego. Z czasem jego zdrowie poprawiło się, po kilku latach opuścił szpital a później mógł powrócić do świata nauki.

 

Tuż przed swoją śmiercią, John Nash i jego żona byli w Norwegii, gdzie naukowiec otrzymał przestiżową Nagrodę Abela - jest to pewien matematyczny odpowiednik dla Nagrody Nobla. Nieszczęśliwy wypadek samochodowy miał miejsce gdy państwo Nash wracali do swojego domu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj