Przełomowe odkrycie naukowców - "kosmiczna usterka" w teorii Einsteina

Image

Źródło: tylkonauka

Przełomowe odkrycie kanadyjskich naukowców może zachwiać podstawami fizyki klasycznej. Badacze z uniwersytetów w Waterloo i Kolumbii Brytyjskiej zidentyfikowali "kosmiczną usterkę" w teorii względności Einsteina, która do tej pory była uważana za niemal nieomylną.

 

Według opublikowanego właśnie w Journal of Cosmology and Astroparticle Physics badania, grawitacja we Wszechświecie zachowuje się w sposób, który nie do końca pasuje do ogólnej teorii względności. Jak twierdzą naukowcy, na odległościach miliardów lat świetlnych siła przyciągania grawitacyjnego jest o około 1% słabsza, niż wynikałoby to z obliczeń Einsteina.

"Widzimy wyraźne rozbieżności z przewidywaniami teorii względności" - mówi Robin Wen, główna autorka pracy. "To prawie tak, jakby sama grawitacja nie była już w pełni zgodna z teorią Einsteina. Nazywamy to 'kosmiczną usterką'."

Odkrycie to może być przełomowe dla naszego rozumienia fundamentów fizyki. Przez ponad 100 lat ogólna teoria względności Einsteina była podstawą klasycznej fizyki, z niezwykłą dokładnością opisując zachowanie grawitacji. Jednak w ostatnich dekadach zaczęła ona zawodzić, szczególnie w kontekście badań Wielkiego Wybuchu i czarnych dziur.

"Nasze wyniki pokazują, że w tych samych skalach teoria Einsteina również może być niewystarczająca" - twierdzą badacze. Zaproponowali oni nowy model matematyczny, który rozszerza formułę Einsteina i pozwala wyeliminować niespójności w pomiarach kosmologicznych.

"Potraktuj to jako przypis do teorii Einsteina" - mówi Wen. "Ten nowy model może być pierwszą wskazówką do rozwiązania kosmicznej tajemnicy, którą zaczynamy odkrywać w czasie i przestrzeni."

Odkrycie "kosmicznej usterki" w grawitacji Wszechświata z pewnością poruszy środowisko naukowe. Może ono prowadzić do rewizji podstaw fizyki klasycznej i otworzyć nowe perspektywy w zrozumieniu natury przestrzeni, czasu i grawitacji.

 

Ocena: