Zmarł Oliver Sacks, wybitny neurolog i psychiatra

Kategorie: 

Oliver Sacks - źródło: Luigi Novi
Media podały dziś informację o śmierci Olivera Sacksa, brytyjskiego neurologa oraz autora wielu książek popularnonaukowych. Przyczyną śmierci był nowotwór. Mężczyzna zmarł w swoim domu w Nowym Jorku w wieku 82 lat.

 

Oliver Sacks urodził się w Londynie w 1933 roku, lecz potem mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Był profesorem neurologii w New York University School of Medicine a w latach 2007-2012 profesorem neurologii i psychiatrii w Columbia University. Był również autorem wielu bestsellerów - wymienić warto książkę "Awakenings" ("Przebudzenia") z 1973 roku, na podstawie której nakręcono film pod tym samym tytułem; "The Man Who Mistook His Wife for a Hat" z 1985 roku (w Polsce jako: "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem") oraz "Musicophilia: Tales of Music and the Brain" z 2007 roku (w Polsce jako: "Muzykofilia: Opowieści o muzyce i mózgu").

 

Niemal dekadę temu u mężczyzny zdiagnozowano czerniaka siatkówki. W wyniku zabiegu stracił wzrok w prawym oku i uważano, że nowotwór został ostatecznie pokonany. Niestety na początku 2015 roku Sacks dowiedział się, że ma przerzuty do wątroby i wiedział że już powoli umiera. Wbrew powszechnym spekulacjom medialnym, Sacks zdołał przeżyć kolejne miesiące i dotrwał nawet do urodzin, które obchodził 9 lipca. Mężczyzna zostanie zapamiętany jako wybitny neurolog i psychiatra, który od zawsze interesował się chorobami układu nerwowego człowieka, co też zostało opisane w jego książkach.

 

 

Źródło: http://www.nytimes.com/2015/08/31/science/oliver-sacks-dies-at-82-neurologist-and-author-explored-the-brains-quirks.html?_r=0

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj