Indie zablokowały eksperyment, który miał ożywić ludzki mózg

Kategorie: 

Źródło: Flickr/biologycorner/CC BY-NC 2.0

Dr Himanshu Bansal, chirurg ortopeda z indyjskiego szpitala Anupam w stanie Uttarakhad nawiązał współpracę z amerykańską firmą Bioquark. Wspólnymi siłami, naukowcy chcieli przywrócić do życia ludzki mózg. Projekt ReAnima spotkał się z poważnym zaniepokojeniem i ostatecznie został zablokowany.

 

Dr Bansal chciał przeprowadzić swoje kontrowersyjne badania na 20 pacjentach, u których potwierdzono śmierć mózgową. Naukowiec chciał przywrócić organ do życia, stosując połączenie różnych terapii, w tym używanie laserów, aplikowanie do mózgu komórek macierzystych i peptydów oraz wykorzystanie technik stymulacyjnych.

 

Problem w tym, że zabiegi tego typu nie były jeszcze przeprowadzane nawet na zwierzętach. W czerwcu, podczas wywiadu dla The Wire, otrzymał bardzo poważne pytanie - co dr Himanshu Bansal ma zamiar zrobić w sytuacji, gdy uda się przynajmniej w jakimś stopniu przywrócić świadomość pacjentowi, ale nie będzie on w stanie normalnie funkcjonować i będzie przykładowo sparaliżowany. Badacz przyznał, że jego zespół jeszcze tego nie przemyślał, ale nabył polisę ubezpieczeniową aby pokryć wszelkie koszty, związane z opieką przywróconego do życia człowieka.

 

Projekt ReAnima nie został zbyt dobrze przyjęty. Rodziny osób zmarłych nie pozwoliły naukowcom na te ryzykowne eksperymenty. Co więcej, sama Indyjska Komisja ds. Kontroli Leków nie wydała zgody, dlatego Rada Badań Medycznych usunęła projekt z krajowego rejestru badań klinicznych. Dr Himanshu Bansal zapowiedział, że nie podda się tak łatwo i prawdopodobnie będzie realizował swój projekt w innym kraju.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj