Kobieta po operacji plastycznej zachorowała na przejściową kleptomanię

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zaskakujący przypadek dorosłej i zdrowej kobiety z Brazylii opisany został przez zespół neurologów. Podczas operacji plastyczej zachorowała na przejściową kleptomanię, która utrzymywała się przez kilka tygodni. Publikacja naukowa pojawiła się na łamach czasopisma BMJ Case Reports.

 

 

W 2013 roku mieszkanka Brazylii przeszła przez operację plastyczną - poddała się między innymi liposukcji, powiększaniu piersi i brachioplastyce. Natychmiast po przeprowadzonym zabiegu lekarze zauważyli, że kobieta czuła się bardzo senna, była zdezorientowana i apatycza. Pojawiały się również zaniki pamięci. Badania rezonansem magnetycznym wykazały, że pacjentka miała zmniejszony przepływ krwi w niektórych częściach mózgu a brak tlenu spowodował uszkodzenie komórek w jądrze ogoniastym - jest to region zaangażowany w pamięć i proces uczenia się. Co ciekawe, kobieta nie miała w swojej przeszłości żadnych problemów ze zdrowiem psychicznym lub uzależnieniami.

 

Mimo tego, po kilku dniach została odesłana do domu. Wtedy zaczęły pojawiać się objawy typowe dla kleptomanii - kobieta miała silną potrzebę kradzieży, po czym odczuwała ulgę. Problem ten występował przez kilka tygodni i raz została zatrzymana przez policję, gdy ukradła w sklepie przedmiot, choć posiadała przy sobie pieniądze. Gdy wyjaśniła że cierpi na kleptomanię, policja postanowiła ją wypuścić i nie stosować wobec niej żadnych środków karnych.

 

Dr. Fabio Nascimento, neurolog i współautor raportu powiedział, że historia ta zakończyła się szczęśliwie ponieważ kobieta nie musiała przechodzić przez żadne zabiegi a jej stan psychiczny unormował się. Jej mózg sam wyleczył się z tej przypadłości. Medycyna zna obecnie kilka takich przypadków wystąpienia kleptomanii - przyczyną było uszkodzenie mózgu, zabieg neurochirurgiczny lub po prostu niedotlenienie mózgu.

 

 

Źródła:

http://www.livescience.com/53702-cosmetic-surgery-leads-to-temporary-kleptomania.html

http://casereports.bmj.com/content/2016/bcr-2015-213710.full?sid=dc422ac4-1f3e-4997-9ac6-8e317377bad7

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj