Trwają prace nad kontrowersyjnym projektem, który pozwoli ożywić ludzki mózg po jego śmierci

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Laura Dahl/CC BY-NC 2.0

Czy człowiek który przeżyje śmierć mózgu nadal będzie tą samą osobą? Próba przywrócenia funkcji życiowych może okazać się bardzo niebezpieczna, w wyniku czego może powstać bezmyślna, niepełnosprawna umysłowo istota, kompletnie nieświadoma tego co zrobiła z nią banda naukowców. Amerykańska firma biotechnologiczna Bioquark chce przeprowadzać eksperymenty polegające na reanimacji mózgu i uzyskała już zgodę na badania.

 

Dr Himanshu Bansal będzie rekrutował 20 pacjentów u których potwierdzono klinicznie śmierć w wyniku poważnego uszkodzenia mózgu. Osoby te staną się obiektami badań - naukowcy chcą sprawdzić czy ich mózgi można przywrócić do życia. Specjaliści chcą to osiągnąć poprzez połączenie różnych terapii. Będą między innymi używać laserów, regularnie wstrzykiwać do mózgu komórki macierzyste i peptydy oraz korzystać z technik stymulacyjnych.

 

Pacjenci muszą mieć potwierdzoną śmierć mózgu a ich życie musi być sztucznie podtrzymywane. Przez kilka miesięcy uczeni będą korzystać z metody obrazowania mózgu, dzięki czemu dowiedzą się czy ich terapia pozwoli zregenerować martwy mózg i przywrócić go do normalnego funkcjonowania.

 

Twórcy tej inicjatywy uważają że jeśli ich starania nie pójdą na marne, pacjenci będą mogli rozpocząć zupełnie nowe życie ale nie będą pamiętać przeszłości. Jest to kolejna trudna kwestia, ponieważ naukowcy muszą otrzymać zgodę od rodziny zmarłego.

 

W rzeczywistości nie mamy nawet pewności czy przywrócenie mózgu do życia jest możliwe, czy pacjent będzie mógł normalnie funkcjonować i nie stanie się jakimś "naukowym dziwadłem". Jak wiadomo mózg jest bardzo skomplikowanym i tajemniczym organem. Naukowcy chcą jak najszybciej rozpocząć eksperymenty i już wkrótce przekonamy się czy przywrócenie ludzi do życia, u których potwierdzono śmierć mózgową, jest w ogóle możliwe.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika suawco

To się nawet może udać!

To się nawet może udać! Przecież mózg to taki chemiczny komputer. Jak mu zasilanie padło, to nie znaczy że z nową baterią nie ruszy. A gdyby przerwa w zasilaniu nie była zbyt długa, to i pamięć flash zachowała by się i świadomość nie umarła razem z ciałem. Ale co z ludźmi w śpiączce? Bateria niby działa, ale komp w hibernacji. Bo w tych przypadkach wszedł w hibernację na skutek usterki w systemie operacyjnym, a nie w zasilaniu.

Portret użytkownika fix

Jest pamiec komorek.zaden

Jest pamiec komorek.zaden naukowiec nie moze byc 100proc. Pewny , ze dany czlowiek z potw.klin.smiercia po naukowych eksperym.jesli sie udadza nie bedzie nic pamietal.ludzie myslcie.nic nie zrobili a juz wiedza co bedzie.

Portret użytkownika a.i

Nie da sie tak ,komorki

Nie da sie tak ,komorki ulegaja zniszczeniu ,caly proces zachodzi zmian.To wiedza medycy. Istnieje mozliwosc syntetycznego .Fizycznie da sie wszystko zrobic tzn technologicznie.Ale zrobienie sztucznej int. na poziomie ludzkiego mozgu to.... Duzo sie podpatruje z natury i robi elektroniczny odpowiednik np.zywica jest wodoszczelna wiec kora niezamoknie stad mamy gumiaki.

Portret użytkownika suawco

hahaha! Ale się uśmiałem

hahaha! Ale się uśmiałem Smile Próbowałem chyba 10 x przeczytać i zrozumieć o co chodzi w tym komentarzu jaki napisałeś i ... poległem. Ale może to po prostu skutek dysleksji - wtedy ... przepraszam, smiech nie jest na miejscu.

Skomentuj