Naukowcy stworzyli ulepszone okna fotowoltaiczne

Kategorie: 

Luminescencyjny koncentrator energii promieniowania słonecznego, źródło: Los Alamos National Laboratory
Najnowsze okna fotowoltaiczne, czyli połączenie paneli słonecznych i szyb, pozwalają na gromadzenie energii elektrycznej w zupełnie nowy sposób. Nasze okna mogą funkcjonować niczym przeźroczyste ogniwa fotowoltaiczne, które wciąż będą przepuszczać duże ilości światła do naszego mieszkania.

 

W zeszłym roku naukowcy z amerykańskiego Los Alamos National Laboratory i włoskiego University of Milano-Bicocca opracowali ogniwo fotowoltaiczne, tzw. luminescencyjny koncentrator energii promieniowania słonecznego (LSC), który został wyposażony w specjalne kropki kwantowe (zdjęcie na górze). To właśnie dzięki nim możliwe jest pochłanianie światła słonecznego.

 

Jednak wynalazek posiadał pewne wady - wspomniane kropki kwantowe powstały z toksycznych materiałów i absorbowały jedynie niewielką część światła słonecznego. Natomiast wykorzystane szkło akrylowe charakteryzowało się czerwono-żółtym kolorem, co nie sprawdziłoby się w środowisku mieszkalnym. W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy specjaliści pracowali nad ulepszeniem swojego okna fotowoltaicznego.

 

Teraz technologia została wyposażona w nowe nietoksyczne kropki kwantowe, które składają się głównie z miedzi, indu, selenu i siarki. Wynalazek jest niemal przeźroczysty i choć pochłania światło z całego zakresu długości fali, przepuszczane światło posiada naturalny kolor.

 

Naukowcy zaznaczają, że ich okno fotowoltaiczne nie pojawi się jeszcze na rynku a dzięki ich pracy udało się rozwiązać jedynie niektóre największe problemy, związane z komercyjnym wdrożeniem tej technologii. Obecnie największą przeszkodą jest jej zbyt wysoka cena, która i tak jest nieco niższa od poprzedniej wersji. Należy również dodać, że nowe okna fotowoltaiczne posiadają wydajność na poziomie 3,2%.

 

 

Źródła:

http://www.nature.com/nnano/journal/vaop/ncurrent/full/nnano.2015.178.html

https://www.lanl.gov/discover/news-release-archive/2015/August/08.24-capture-sunlight-with-window.php

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj