Polacy stworzyli rewolucyjne okna fotowoltaiczne

Kategorie: 

Źródło: Laboratorium ML System S.A.

Polska firma ML System stworzyła okna fotowoltaiczne. Jest to w pewnym sensie połączenie zwyczajnych okien, które każdy z nas ma w swoich domach, z panelami słonecznymi. Ten rewolucyjny wynalazek pozwala w bardzo dyskretny sposób wytwarzać energię elektryczną.

 

Współczesne ogniwa słoneczne montuje się na dachach budynków i niestety nie zawsze idzie to w parze z estetyką. Ale wyobraźmy sobie, że szyby w naszych oknach mogą wytwarzać prąd elektryczny zupełnie jak panele słoneczne. Właśnie taki wynalazek stworzyła firma ML System z Zaczernia.

 

Fotowoltaiczna szyba z powłoką na bazie kropek kwantowych została opatentowana w Europejskim Urzędzie Patentowym. Firma zapowiada ich masową produkcję. Warto w tym kontekście dodać, że budynek firmy w Zaczerniu już korzysta z okien fotowoltaicznych. Jednak czym właściwie są kropki kwantowe?

 

„Kropki kwantowe to małe półprzewodniki o rozmiarach rzędu kilku, kilkudziesięciu nanometrów (1 nanometr=0,000 000 001 m) zdolne do pochłaniania i emitowania promieniowania elektromagnetycznego (światła). (...) Możemy niemalże dowolnie manipulować rozmiarem i kształtem kropek kwantowych wpływając na ich właściwości tak, by dopasować je do naszych potrzeb. Mogą działać jak filtry wycinając np. szkodliwe promieniowanie UV czy nadmierną ilość IR. Mogą świecić w dowolnym kolorze i z intensywnością przewyższającą wszystkie inne technologie” - czytamy na stronie firmy ML System.

 

Kropki kwantowe absorbują więcej i w szerszym zakresie niż krzem, który jest popularnym półprzewodnikiem w fotowoltaice. Kropki kwantowe nie tracą sprawności z upływem czasu, są odporne na warunki atmosferyczne i mogą być zupełnie transparentne.

 

Firma ML System zapowiada, że masowa produkcja okien fotowoltaicznych ruszy już na początku 2021 roku. Jednak zanim to nastąpi, firma planuje wykonać kilka instalacji pilotażowych w Polsce i za granicą. To oznacza, że nowa przełomowa technologia już wkrótce pojawi się na naszym rynku!

 

Źródła:

https://mlsystem.pl/szyby-ktore-daja-prad-ewolucja-energetyczna-dzieki-kropkom-kwantowym/

https://mlsystem.pl/patent-na-fotoniczna-szybe-zespolona/

https://mlsystem.pl/nowa-hala-produkcyjna-ml-system/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj