Stworzono metodę umożliwiającą obserwację pojedynczych atomów

Kategorie: 

Źródło: Paul Emsley/MRC Laboratory of Molecular Biology

Mikroskopia krioelektronowa to nowa metoda obrazowania cząsteczek. Dwie grupy badawcze zastosowały ją do uzyskania zdjęć struktury białek. Dzięki temu po raz pierwszy badacze mieli okazję zaobserwować poszczególne atomy w białku.

 


Dzięki użyciu kriogenicznej mikroskopii elektronowej (krio-EM) naukowcy będą mogli szczegółowo zbadać mechanizmy i strukturę białek. Do tej pory, nie można było tego dokonać przy użyciu innych metod obrazowania, takich jak krystalografia rentgenowska. Struktury te mogą pomóc naukowcom zrozumieć, w jaki sposób białka działają w zdrowym i chorym ciele. Pozwoli to również na stworzenie bardziej zaawansowanych leków. Mapy rozdzielczości atomowej są wystarczająco dokładne, aby jednoznacznie określić lokalizację poszczególnych atomów białka w rozdzielczości około 1,2 angstremów (1,2 × 10-10 m).

Struktury te pomagają zrozumieć, jak działają enzymy, a to pozwala znaleźć leki, które zakłócają ich aktywność. Aby doprowadzić krio-EM do poziomu rozdzielczości atomowej, dwa zespoły naukowców pracowały z białkiem zwanym apoferytyną, która wiąże żelazo. Zdaniem doktor Sjors Scheres, jednej z badaczek odpowiedzialnych za ten eksperyment, krio-EM stanie się niezbędnym narzędziem w większości badań strukturalnych.

 

Firmy farmaceutyczne, które chcą uzyskać struktury o rozdzielczości atomowej, są jeszcze bardziej skłonne do wykonywania mikroskopii krioelektronowej. Jak narazie, technologia kri-EM nie jest szczególnie wydajna i aby uzyskać wystarczającą ilość danych o strukturach atomowych w bardzo wysokiej rozdzielczości, potrzebne są godziny, a nawet dni pracy. Dalszy rozwój tej technologii jest więc konieczny przed wykorzystaniem jej w szerszym zakresie.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj