W Lublinie powstała pierwsza na świecie instalacja paneli perowskitowych

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube/SAULE Technologies

Ogniwa wykonane z perowskitów zostały po raz pierwszy zainstalowane na budynku w Lublinie. To pierwsza taka instalacja na świecie. Technologię opracowała Olga Malinkiewicz, współzałożycielka firmy Saule Technologies.

 

Panele perowskitowe wraz z systemem przeciwsłonecznym zostały zamontowane na fasadzie siedziby firmy Aliplast w Lublinie. Ogniwa nie tylko przetwarzają energię słoneczną na elektryczną, ale też chronią budynek w ciągu dnia przed zbytnim nasłonecznieniem i będą go nieco ocieplać w okresie zimowym.

 

Panele słoneczne wykonane z perowskitów są przede wszystkim tańsze w produkcji od paneli krzemowych. Są również łatwiejsze w montażu i użytkowaniu, znacznie lżejsze, bardziej elastyczne i częściowo przezroczyste. Ich produkcja nie jest szkodliwa dla środowiska.

Źródło: Saule Technologies

Panele perowskitowe cechują się wydajnością na poziomie około 10 proc. Firma Saule Technologies, którą założyła polska fizyk Olga Malinkiewicz zapowiada, że w przyszłości ich wydajność wzrośnie i może nawet pokonać pod tym względem krzemowe panele słoneczne.

 

W maju we Wrocławiu powstała pierwsza na świecie linia produkcyjna perowskitów. Firma Saule Technologies szacuje, że cena produktu może wynieść 50 euro/m2 do 2022 roku. Początkowy okres żywotności ogniw perowskitowych wyniesie kilka lat, jednak z czasem ulegnie wydłużeniu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj