Hybrydowy materiał pozwoli zwiększyć wydajność ogniw słonecznych do prawie 100%

Kategorie: 

Źródło: Maxim Tabachnyk/University of Cambridge
W zeszłym roku, instytucje badawcze oraz firmy niemieckie i francuskie osiągnęły rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego. Dzięki technologii CPV (Concentrated Photovoltaics), wydajność była na poziomie 44,7%. Jednak Maxim Tabachnyk z University of Cambridge zna sposób, aby osiągnąć wydajność dochodzącą nawet do 100%.

 

Gdy fotony absorbowane są przez ogniwa fotowoltaiczne, powstają wtedy ekscytony, które ułatwiają interakcję między światłem a materią. Cząsteczki te mają dwie odmiany - ekscytony singletowe są łatwe do uchwycenia przez ogniwa słoneczne, w przeciwieństwie do ekscytonów trypletowych, które jednak mogą produkować dwa elektrony z każdego fotonu, zwiększając tym samym wydajność.

 

Ogniwa fotowoltaiczne najczęściej produkowane są z krzemu, przez co absorbują jedynie ekscytony singletowe. Maxim Tabachnyk stwierdził, że krzem może zostać połączony z pentacenem. Jest to cząsteczka organiczna, która znajduje się w liściach i efektywnie absorbuje ekscytony trypletowe.

 

W trakcie badań, zespół naukowy wykorzystał spektroskopię laserową, która wytwarza impuls światła co kilka femtosekund (czyli 10-15 razy na sekundę). Uczeni odkryli, że hybrydowy materiał może posiadać wydajność na poziomie ponad 95%.

 

Naukowcy obecnie badają, czy ich odkrycie może zostać rozszerzone na inne systemy organiczne i nieorganiczne oraz pracuje nad tanią powłoką organiczną, która może zostać wykorzystana do zwiększenia wydajności w krzemowych ogniwach słonecznych.

 

 

Źródło: University of Cambridge

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika nowoczesny

nie wiem jaki szacun wam dać?

nie wiem jaki szacun wam dać? to jest taki wynalazek że w głowie sie nei mieści, dzięki wam ludzie będą zasilać domy o sporo większej wydajności z kolektorów słoneczych. to jest super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to jest ideane, to jezt znakomite, takie rzeczy to ja rozumiem, chciałbym mieć w telefonei taki panel słoneczy, dobre są do wszystkiego takie panele słoneczne.

Skomentuj