Polski grafen trafił do sprzedaży!

Kategorie: 

Źródło: James Hedberg/CC

Mówi się, że grafen to materiał przyszłości. Nie ma w tym żadnej przesady, skoro posiada on tak niezwykłe właściwości i ogrom zastosowań. Na szczęście to właśnie Polska jest liderem w pracach nad grafenem. Co więcej, nasz polski grafen trafił właśnie do sprzedaży.

 

Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie zbudowali specjalny reaktor do produkcji arkuszy grafenowych i opracowali nową technikę wytwarzania grafenu, o czym informowaliśmy w 2015 roku. Już wtedy zapowiadano, że produkcja polskiego grafenu będzie niezwykle tania. Dr Zygmunt Łuczyński z ITME powiedział wtedy, że "za jakiś czas możemy mieć grafen do butów, grafen do zębów, grafen do wszystkiego".

 

Jak się właśnie dowiadujemy, pod koniec 2016 roku firma Nano Carbon rozpoczęła sprzedaż tego cudownego, polskiego materiału. Wcześniej sprzedawała arkusze o wymiarach 30 x 30 cm, teraz do sprzedaży wprowadzono większe, o rozmiarach 50 x 50 cm.

"Technologia otrzymywania grafenu, którą Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych wykorzystuje do produkcji, wymaga zastosowania podłoża, na którym grafen można wyhodować. Zespół ITME robi to na folii miedzianej, z której można przenieść grafen na inny materiał. To nie jest prosta metoda wytwarzania, gdyż potrzebny jest do tego specjalistyczny reaktor wysokotemperaturowy oraz skomplikowana technologia" - powiedział prezes firmy Nano Carbon, Jacek Augustyn.

Jest to bardzo dobra wiadomość, biorąc pod uwagę to, że grafen może zrewolucjonizować biomedycynę, przemysł motoryzacyjny i zbrojeniowy oraz elektronikę. Jednak dr inż. Irenerusz Marciniak, dyrektor ITME zwraca uwagę, że konieczne jest wsparcie ze strony rządu. Bez tego, Polska może szybko wypaść z grafenowego wyścigu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj