Japończycy pobili rekord wydajności w panelach słonecznych

Kategorie: 

Źródło: Flickr/ricketyus/CC BY 2.0

Naukowcy z japońskiej firmy Kaneka ustanowili nowy rekord wydajności krzemowych paneli słonecznych. Sprawność nowego krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego w technologii heterojunction wynosi 26,6% i szacuje się, że teoretyczna wydajność tych urządzeń może być jeszcze wyższa.

 

Rekord japońskiej firmy został potwierdzony przez amerykański instytut National Renewable Energy Laboratory (NREL). W chwili obecnej wynosi on 26,6%. Poprzedni rekord wynosił 26,33% i również został ustanowiony przez Kaneka. Wyższą sprawność odnotowuje się tylko wśród drogich ogniw fotowoltaicznych.

 

Japońscy eksperci stosują połączenie warstwy krystalicznej z warstwą krzemu amorficznego. Jak sami twierdzą, ich panele słoneczne można jeszcze ulepszyć aby uzyskać wydajność na poziomie nawet 29%. Cały czas mówimy o ogniwach krzemowych do użytku domowego.

 

Kaneka chce teraz wykorzystać to co osiągnęła w laboratorium do rozpoczęcia masowej produkcji nowych, sprawniejszych paneli słonecznych. Korporacja współpracuje również z organizacją rządową NEDO aby ograniczyć koszty produkcji energii z ogniw fotowoltaicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj