Ogłoszono przyczynę, która wywołała epokę lodowcową

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z University of Arizona podali przyczynę, która w starożytności wywołała epokę lodowcową na Ziemi. Ich zdaniem chodzi o naruszenie kanałów oceanicznych na kanadyjskim archipelagu arktycznym. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

Eksperci stworzyli szczegółową symulację komputerową, która realistycznie odtworzyła warunki panujące na planecie na początku ostatniej epoki lodowcowej. Do modelu wprowadzono również większe obszary lądolodu półkuli północnej z dużą szczegółowością przestrzenną.

 

Okazało się, że „bramy” oceanu pomiędzy wyspami w kanadyjskim archipelagu arktycznym są kluczowym czynnikiem wpływającym na klimat północnego Atlantyku, który tworzy lądolód w Skandynawii. Zablokowanie tych „bram” lodem prowadzi do niedostatecznego ochłodzenia półkuli północnej, co prowadzi do naruszenia powstawania złóż lodu w północnej Kanadzie i na Syberii, a nie w Skandynawii. Udało się to również udowodnić na modelu komputerowym, gdzie zablokowano drogi wodne między wyspami archipelagu.

 

Wnioski naukowców potwierdziły dane z Północnego Atlantyku, które donoszą o lodowcach w północnej Kanadzie, które powstały kilka tysięcy lat przed ich pojawieniem się w części europejskiej. Zdaniem autorów pracy, ich odkrycia dotyczą wszystkich epok lodowcowych, nie tylko ostatniej. Ponadto ich model ujawni nieznane wcześniej interakcje w systemie Ziemi.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Głupotami zajmują się ci

Głupotami zajmują się ci naukowcy. Od prawie 3 mln lat - trwa zlodowacenie, przerywane okresowymi (co 150 - 100 tys lat), krótkimi (10000 lat) - ociepleniami. Istniejemy (być może cyklicznie) - w tym wyjątkowym (sprzyjającym życiu) - okresie. Być może - ostatnie, dodatkowe ocieplenie - wywołała nasza cywilizacja i (być może) , zatrzyma to -  "śmiertelny, lodowy taniec". "Wszystko to być może" i miejmy nadzieję, że nie spełnią się słowa biskupa I.Krasickiego. A im się wydaje, że "czeka nas katastrofalne ocieplenie"

Skomentuj