Chińscy naukowcy opracowali organiczne ogniwa fotowoltaiczne o rekordowej wydajności

Kategorie: 

Zdjęcie poglądowe - źródło: Agency for Science, Technology and Research

Organiczne panele słoneczne powstają z materiałów na bazie węgla, dzięki czemu są lekkie, giętkie i półprzezroczyste. Można je drukować na plastiku i są bardziej przyjazne dla środowiska, niż standardowe panele słoneczne, oparte o krzem. Jednak największą przeszkodą, jaka stoi na drodze do ich powszechnego wykorzystania, jest zbyt niska wydajność w przetwarzaniu promieni słonecznych na prąd elektryczny. Tymczasem naukowcy z Chin twierdzą, że właśnie rozwiązani ten problem.

 

Badacze z Nankai University wykazali, że organiczne panele fotowoltaiczne mogą posiadać wydajność porównywalną do paneli krzemowych. Opracowane przez nich ogniwo zawiera nie jedną, lecz dwie warstwy materiału organicznego, a każda z nich pochłania różne długości fal światła.

 

Dzięki temu rozwiązaniu, organiczny panel słoneczny uzyskał rekordową dla siebie wydajność 17,3%. Co więcej, wynalazcy twierdzą, że dalsza optymalizacja materiałów pozwoli uzyskać wydajność na poziomie nawet 25%, a zatem ogniwa te dorównałyby standardowym panelom, opartym o krzem.

 

Organiczne panele słoneczne posiadają wiele zastosowań. Dzięki ich przezroczystości, mogłyby zastąpić szyby w oknach i generować w ciągu dnia darmową energię elektryczną. Z powodzeniem można byłoby je umieszczać na samochodach lub w smartfonach, aby stale wytwarzały energię dla naszych urządzeń elektrycznych. Organiczne panele fotowoltaiczne, gdy tylko uzyskają odpowiednią wydajność, będą mogły natychmiast zdetronizować krzemowe odpowiedniki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj