Dzięki kropkom kwantowym, szyby w oknach mogą funkcjonować niczym panele słoneczne

Kategorie: 

Luminescencyjny koncentrator energii promieniowania słonecznego, źródło: Los Alamos National Laboratory
Wygląda na to, że panele fotowoltaiczne, które gromadzą energię słoneczną i konwertują ją w energię elektryczną, nie będą musiały być już montowane na dachu domu. Naukowcy, którzy opracowali kropki kwantowe nowej generacji ogłosili iż szyby znajdujące się w naszych oknach mogą generować energię elektryczną niczym panele słoneczne.

 

Pracą zajęli się uczeni z Los Alamos National Laboratory oraz University of Milano-Bicocca, którzy stworzyli luminescencyjny koncentrator energii promieniowania słonecznego (LSC), wykorzystujący specjalnie zaprojektowane kropki kwantowe nowej generacji. Urządzenie działa niczym antena pochłaniająca światło, która skupia promieniowanie słoneczne zebrane z dużego obszaru na znacznie mniejszą powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego, co powoduje zwiększenie jego mocy.

 

LSC posiada sztucznie wywołane duże oddzielenie pasma absorpcji od pasma emisji. Kropki kwantowe zostały wykonane z selenku kadmu, którego gruba warstwa absorbowała światło, oraz siarczku kadmu, dzięki któremu następowała emisja. Rozdzielenie funkcji absorpcji i emisji światła znacznie zmniejszyło straty podczas ponownego wchłaniania promieniowania.

 

Kropki kwantowe zostały umieszczone w dużej, przeźroczystej płycie polimerowej z polimetakrylanu metylu (PMMA) o rozmiarach kilkudziesięciu centymetrów. Pomiary spektroskopowe nie wykazały praktycznie żadnych strat przy ponownej absorpcji na wymienioną wyżej odległość, natomiast badania z zastosowaniem symulowanego promieniowania słonecznego wykazały zdolność do wchłaniania fotonów na poziomie około 10%.

 

 

Źródło: http://www.lanl.gov/newsroom/news-releases/2014/April/04.14-shiny-quantum-dots.php

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj