W Stanach Zjednoczonych panele słoneczne mogą zastąpić ulice

Kategorie: 

www.indiegogo.com
Pokrycie jezdni panelami słonecznymi wydaje się dość szalonym pomysłem zwłaszcza, gdyby miały poruszać się po nich bardzo ciężkie pojazdy. Okazuje się jednak, że taki projekt istnieje naprawdę a jego twórcy otrzymali wsparcie finansowe na jego wykonanie.

 

Cały plan brzmi w skrócie następująco: zastąpić tradycyjne ulice panelami słonecznymi. Pozwoliłoby to na masową produkcję energii elektrycznej ze światła słonecznego. Pomysł wydaje się niesamowity i z tego powodu przyciągnął uwagę wielu ludzi, którzy wsparli go finansowo. Czas jednak pokaże, czy ten śmiały plan dojdzie do skutku.

 

Ogniwa słoneczne o których mowa miałyby zostać umieszczone wewnątrz niezwykle wytrzymałego, grubego szkła. Pojazdy mogłyby bez problemu poruszać się po nim, ponieważ szkło tego typu potrafi wytrzymać ciężar 100 ton a nawet więcej. Projekt zakłada, aby panele tego typu znajdowały się nie tylko na autostradach i ulicach ale również na chodnikach czy na parkingach.

Zwraca się uwagę na fakt, że dzięki temu przedsięwzięciu udałoby się ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 75%. Takie panele słoneczne mogłyby zostać wyposażone w diody LED aby podświetlić np. pasy i miejsca parkingowe. Ponadto, dzięki elementom grzejnym, opadający na powierzchnię śnieg będzie się natychmiast rozpuszczał.

 

Ulice funkcjonujące niczym jeden wielki panel słoneczny mogą produkować energię elektryczną między innymi dla pobliskich mieszkań. Projekt z pewnością ułatwiłby korzystanie z samochodów elektrycznych, które można byłoby ładować na parkingach a być może nawet w trakcie jazdy.

 

 

Źródło: https://www.indiegogo.com/projects/solar-roadways#home

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj