Opracowano pierwszą na świecie baterię słoneczną

Kategorie: 

Źródło: Yiying Wu/Ohio State University
W Ohio State University opracowano urządzenie, które jest określane jako pierwsza na świecie bateria słoneczna. Uczeni połączyli ogniwa słoneczne i baterię w jedno a wynalazek potrzebuje do działania tylko promieni słonecznych i powietrza.

 

Urządzenie zawiera trzy elektrody - meshowy panel słoneczny, cienki arkusz porowatego węgla oraz płytkę litu. W trakcie ładowania, promienie słoneczne uderzają w panel słoneczny, przez co powstają elektrony. Wewnątrz baterii, elektrony zaangażowane są w rozkład chemiczny nadtlenku litu do jonów litu i tlenu. Następnie tlen jest uwalniany do atmosfery a jony litu przechowywane są w baterii. Po jej rozładowaniu, następuje pochłanianie tlenu z powietrza i znów powstają nadtlenki litu.

 

Zespół uczonych ma nadzieję, że ich "oddychająca bateria" pozwoli obniżyć koszty energii solarnej o 25%. Urządzenie posiada zarówno baterię jak i panele słoneczne, przez co rozwiązuje się problem z wydajnością. Światło przekształcane jest w elektrony niemal w 100%. Główny autor badania Yiying Wu twierdzi, że żywotność baterii słonecznej jest porównywalna do baterii wielokrotnego ładowania, dostępnych na rynku.

 

 

Na podstawie: Phys.org

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj