Kategorie:
Źródło: www.freedigitalphotos.net
Wiecznie plątające się kable potrafią być bardzo irytujące a odplątanie ich czasem zajmuje nam nawet kilka minut. Bez względu na to jak je położymy, one i tak się poplątają. Naukowcy postanowili wyjaśnić dlaczego i w jaki sposób tworzą się węzły, używając matematyki.
Zbadaniem tej kwestii zajęli się fizycy z Uniwersytetu w Kalifornii i zaskakiwać mogą podejmowane starania w celu rozwiązania tego problemu. Badacze włożyli kabel do skrzynki, zamknęli ją i potrząsali nią. Okazało się, że węzły tworzą się już w ciągu kilku sekund. Powyższą procedurę powtarzano grubo ponad 3 tysiące razy - powstające węzły zostały następnie odpowiednio przydzielone do 120 różnych rodzajów węzłów i wykorzystano matematyczną teorię dla ich analizy.
Fizycy mogli odkryć coś, co dla wielu z nas jest raczej oczywiste. Im dłużej będziemy potrząsać kablem i im dłuższy on będzie, tym więcej powstanie węzłów i te dwa czynniki mają największe znaczenie. Pewną rolę odgrywa również sztywność oraz średnica kabla. Jeśli jego długość jest mniejsza niż 45 cm. to będzie się mniej plątał, ale prawdopodobieństwo utworzenia się węzła wzrasta wraz z jego długością. W przypadku długiego elastycznego kabla, istnieje niemal 100% ryzyko, że podczas potrząsania nim powstanie węzeł.
Jednak w osobnym badaniu, fizyk Robert Matthews z Uniwersytetu Aston w Birmingham odkrył, że wystarczy spiąć ze sobą słuchawki w jednym miejscu oraz słuchawki razem z końcówką kabla, tuż koło wtyczki, w drugim miejscu. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ryzyko uformowania się węzła. Osoby, które w ogóle nie lubią kabli w swoich słuchawkach i nie mają zamiaru bawić się w ich odplątywanie, mogą zaopatrzyć się w technologię, taką jak odtwarzacz MP3 który można obsługiwać za pomocą zębów.
Źródła:
http://www.dvice.com/2014-6-19/math-explains-why-your-earphones-are-always-tangled
Ocena:
loading...
Skomentuj