Amerykańskie wojsko będzie używać szpiegowskich kamieni

Kategorie: 

W poprzednim tygodniu firma Lockheed Martin zaprezentowała technologię szpiegowską SPAN, czyli ukrytą, posiadającą własne źródło zasilania bezprzewodową sieć czujników, która zapewnia dyskretny, stały nadzór. Elementy są tak małe iż mogą zmieścić się nawet w kamieniu, przez co nie zwracają na siebie żadnej uwagi.

 

Kamień wyposażony w technologię szpiegowską może zostać umieszczony dosłownie wszędzie, zapewniając maksymalny zasięg obserwacji przy minimalnych kosztach. Czujniki mogą działać nawet latami wykorzystując solarny system zasilania. Technologia ta tak naprawdę nie jest niczym nowym i istnieje od lat. Według oficjalnych wersji, jest ona przydatna do prowadzenia nadzoru, monitoringu rurociągów lub mostów. To są jednak tylko oficjalne wersje, więc istnieją i te mniej oficjalne.

 

Sześć lat temu wybuchł skandal, gdy Rosjanie odkryli w moskiewskim parku technologię szpiegowską do komunikowania się z tajnymi agentami na terenie kraju - właśnie w postaci kamienia. Gdy rosyjskie służby bezpieczeństwa odkryły ją, początkowo monitorowały jej aktywność a w 2006 roku kraj poinformował o przechwyceniu tego sprzętu. Zdjęcia rentgenowskie kamienia wykazały, że jest on wypełniony obwodami.

Na nagraniach rosyjskich służb pojawiła się osoba, która zwalniała krok przy kamieniu i spoglądała w dół a następnie zaczęła się szybko oddalać. Inny mężczyzna kopał w ten kamień a jeszcze inny podnosił go. Oskarżenia o szpiegostwo padły na czterech Brytyjczyków, jednego Rosjanina i brytyjski wywiad MI6.

 

Jak to najczęściej bywa w takich sytuacjach, całe wydarzenie i oskarżenia próbowano jedynie wyśmiać. Tony Blair, ówczesny premier Wielkiej Brytanii z głupim uśmiechem na twarzy stwierdził iż "szpiegujący kamień" to absurd. Krótko po tym prezydent Władimir Putin zamknął wiele organizacji pozarządowych (NGO) po wprowadzeniu prawa ograniczającego otrzymywanie pieniędzy od zagranicznych rządów. Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) oskarżyła brytyjskie służby o dokonywanie tajnych płatności na rzecz grup prodemokratycznych oraz grup praw człowieka.

 

"Zauważyliśmy podejmowane próby korzystania z organizacji pozarządowych przez służby specjalne. Organizacje pozarządowe były finansowane przez tajne kanały służb specjalnych. Nikt nie może zaprzeczyć, że te pieniądze śmierdzą. Ustawa ta została przyjęta aby zatrzymać zagraniczne kraje przed ingerencją w wewnętrzne sprawy Federacji Rosyjskiej." - powiedział Władimir Putin.

 

Sprawa szpiegowania została jednak potwierdzona w 2012 roku przez Jonathana Powella, byłego szefa sztabu premiera Tony'ego Blaira. Oznacza to, że tzw. "szpiegujące kamienie" nie są absurdem. Co więcej, pierwszy prototyp takiego urządzenia powstał już na początku XXI wieku. Technologia ta, oprócz monitoringu rurociągów lub mostów jak wymieniła firma Lockheed Martin, może zostać wykorzystana jak w powyższym przykładzie, bądź od dawna jest wykorzystywana ale tylko Rosja zdała sobie z tego sprawę.

 

 

Źródło: http://www.wired.com/dangerroom/2013/10/spy-rocks/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem