Opracowany w Chinach świecący papier przybliża nas do giętkiej elektroniki

Kategorie: 

Źródło: American Chemical Society
Naukowcy z Uniwersytetu Sichuan zaprezentowali coś, co w ich przekonaniu może doprowadzić do pewnej rewolucji w elektronice - jest to świecący papier. Chińczycy uważają, że dzięki niemu jesteśmy o krok bliżej od wyświetlaczy, które będzie można złożyć w rolkę, niczym gazetę.

 

Papier ten emituje światło, jest giętki, transparentny i przyjazny dla środowiska. Uczeni stworzyli go z nanocelulozy i umieścili w nim biokompatybilne kropki kwantowe - półprzewodnikowe kryształki, wykonane z cynku i selenu. Papier ten świeci w temperaturze pokojowej, można go zwijać i rozwijać nie powodując jego uszkodzenia.

 

Chińscy naukowcy twierdzą, że jest to ważny krok dla pierwszych wyginanych urządzeń elektronicznych, które będą przyjazne dla środowiska. Jak wiadomo, różne zespoły badawcze chcą osiągnąć ten cel na swój sposób. Niestety najczęściej stosowane materiały są toksyczne i mają negatywny wpływ na środowisko.

 

 

Źródło: http://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2015/acs-presspac-may-20-2015/toward-green-paper-thin-flexible-electronics.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj