USA dokonały przełomu w fuzji jądrowej

Kategorie: 

Źródło: Lawrence Livermore National Laboratory

Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) podczas badań nad fuzją jądrową po raz pierwszy doprowadzili do "zapłonu", który dostarczył ogromne ilości energii. Wyniki eksperymentu wskazują, że Stany Zjednoczone są coraz bliżej uzyskania kluczowego procesu, który dostarcza więcej energii, niż zużywa.

 

Fuzja jądrowa to proces, który polega na odtworzeniu na Ziemi warunków panujących we wnętrzu Słońca i innych gwiazd we Wszechświecie. W procesie łączenia atomów powstają ogromne ilości energii. Aby to osiągnąć naukowcy muszą stworzyć warunki zbliżone do tych w samym centrum Słońca. Chodzi zatem o odtworzenie ekstremalnie wysokich temperatur i ciśnień.

 

8 sierpnia amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem urządzenia National Ignition Facility (NIF), które znajduje się w Lawrence Livermore National Laboratory. To konkretne urządzenie, które jest wielkości trzech boisk piłkarskich, wytwarza wysokie temperatury i ciśnienia z pomocą 192 potężnych laserów.

Naukowcy skupili lasery na obiekcie wielkości kilku milimetrów, który zawierał deuter i tryt. Podczas tego testu dostarczono 1,3 megadżuli (MJ) energii, generując 10 biliardów watów mocy w zaledwie 100 bilionowych części sekundy. W ten sposób wygenerowano znacznie więcej energii niż przy wcześniejszych eksperymentach i po raz pierwszy udało się doprowadzić do tzw. zapłonu.

 

Amerykańscy fizycy wskazują, że fuzja jądrowa jest bliżej niż kiedykolwiek. Choć sam eksperyment jeszcze nie był opłacalny ekonomicznie, to uzyskanie wspomnianego zapłonu powoduje, że różnica między zużyciem a pozyskaniem energii jest coraz mniejsza. Sukces wymaga jednak prowadzenia dalszych eksperymentów, a naukowcy sami podkreślają, że fuzja jądrowa to wciąż technologia przyszłości.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika monkey99

Wszystko można zrozumieć po

Wszystko można zrozumieć po przeczytaniu oryginalnego artykułu. Cyt. The central mission of NIF is to provide experimental insight and data for NNSA’s science-based Stockpile Stewardship Program. A gdyby kto nie wiedział co to jest NNSA to wyjaśniam cyt. NNSA is a semi-autonomous Department of Energy agency responsible for enhancing national security through the military application of nuclear science. I końcowe wyjaśnienie padające z ust Pana Jill-a Hruby-ego, sekretarza Departamentu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i administratora NNSA cyt. These extraordinary results from NIF advance the science that NNSA depends on to modernize our nuclear weapons and production as well as open new avenues of research. Czyli jak zwykle chodzi o doskonalenie broni a przy okazji może coś skapnie cywilom. Nie odwrotnie.

Skomentuj