Zmarł Charles Townes, laureat nagrody Nobla i jeden z wynalazców lasera

Kategorie: 

Źródło: National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering (NIBIB)
Charles Townes, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, laureat nagrody Nobla z dziedziny fizyki w 1964 roku oraz jeden z wynalazców masera i lasera, zmarł w drodze do szpitala we wtorek w Kalifornii. Fizyk borykał się ostatnio ze zdrowiem. Miał 99 lat.

 

Charles Townes był amerykańskim fizykiem, któremu przyznano wiele nagród. Nie wspominając już o nagrodzie Nobla, w 1962 roku Narodowa Akademia Nauk (NAS) przyznała mu nagrodę John Carty Award za postępy w nauce. W 1982 roku otrzymał od samego prezydenta USA Ronalda Reagana Narodowy Medal Nauki (National Medal of Science) za jego wkład w rozwój nauk społecznych, biologicznych, chemicznych, technicznych, matematycznych i fizycznych.

 

W 1998 roku, Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne (AAS) wręczyło mu nagrodę Henry Norris Russell Lectureship za wybitne osiągnięcia w badaniach astronomicznych, natomiast w 2005 roku Townes otrzymał nagrodę Templetona. Nagroda ta jest przyznawana od ponad 40 lat za działania związane z pokonywaniem barier pomiędzy nauką a religią.

 

Naukowiec przyczynił się nie tylko do stworzenia masera oraz lasera, ale również do skonstruowania pierwszego interferometru astronomicznego. W latach 1966-1970 był przewodniczącym komitetu doradczego NASA misji kosmicznej Apollo 11, której celem było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj