Naukowcy z NASA: "Nasze pokolenie może być tym, które znajdzie życie poza Ziemią"

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z agencji NASA, wezwali świat do uzgodnienia sposobu na ogłoszenie istnienia obcego życia na innej planecie. Przedstawiciele agencji kosmicznej zauważyli, że istnieje realna możliwość, odnalezienia życie poza Ziemią stosunkowo szybko.

NASA zauważyło jak ważne jest, aby naukowcy mieli starannie przemyślany i jasny sposób ogłaszania wszelkich znalezionych dowodów. Bez tego, opinia publiczna mogłaby stracić zaufanie do procesu naukowego, gdyby po informacji o ​​odkryciu obcego życia, powiedziano później, że informacja była „niejednoznaczna”.

„Nasze pokolenie naprawdę może być tym, które znajdzie dowody na istnienie życia poza Ziemią. Z tym uprzywilejowanym potencjałem wiąże się odpowiedzialność.” – piszą autorzy nowego artykułu opublikowanego w czasopiśmie Nature.

Zdaniem badaczy, świat musi uzgodnić „obiektywne standardy” tego, co będzie uważane za dowód istnienia życia w innym miejscu we wszechświecie, a także „najlepsze praktyki” w zakresie przekazywania tych dowodów. Proponują oni stworzenie skali wyjaśniającej wszelkie możliwe dowody, zaczynając od intrygujących sygnałów aktywności, a kończąc na szczegółowej obserwacji i potwierdzeniu. Podobny system został już opracowany w celu zgłaszania potencjalnych zderzeń z niebezpiecznymi asteroidami.

 

Naukowcy zwracają uwagę, że wspomniana skala jest tylko przykładem i może ulec zmianie w toku przyszłych dyskusji. Na przykład można ją dostosować, aby uwzględnić różne gatunki życia, które można odnaleźć w przestrzeni kosmicznej. Nie każde odkrycie może być w pełni wyjaśnione przez proces biologiczny i musi zostać potwierdzone kolejnymi pomiarami i niezależnymi badaniami.

 

Na pierwszym poziomie skali, naukowcy proponują zgłaszanie wskazówek dotyczących oznak życia. Przykładem może być przyszły pomiar cząsteczki na Marsie, który może być potencjalnie związany z życiem. Przechodząc do poziomu 2, naukowcy upewnią się, że na odczyty nie zostały zniekształcone przez zanieczyszczenie instrumentów na Ziemi.

 

Na poziomie 3 odczyty zostaną porównane do analogicznych środowisk. Przykładem może być starożytne jezioro na Ziemi, podobne do miejsca lądowania łazika Perseverance, krateru Jezero. Połączenie uzyskanych w ten sposób dowodów, może skutkować osiągnięciem poziomu 6. Spełnienie kryteriów najwyższego 7 poziomu, będzie równoznaczne z odkryciem pozaziemskiego życia.

 

Autorzy badania podkreślają, że skali nie należy postrzegać jako wyścigu na szczyt. Nadchodzące misje, takie jak Europa Clipper, oraz Dragonfly, dostarczą podstaw do wysnucia wielu ważnych teorii, które mogą przyczynić się do odkrycia pozaziemskiego życia. Dostarczą one wielu ważnych informacji o środowisku tych planet i umożliwią badaczom poszerzenie kryteriów poszukiwań pozaziemskiego życia we wszechświecie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj