Chiny wykonały pierwsze szyfrowane kwantowo połączenie wideo

Kategorie: 

Źródło: Pan Jian-Wei/University of Science and Technology of China

Po przeprowadzeniu licznych testów nad komunikacją kwantową przyszedł czas na zastosowania praktyczne. Chińska Akademia Nauk w Pekinie wykonała pierwsze na świecie szyfrowane kwantowo połączenie wideo z Austriacką Akademią Nauk w Wiedniu.

 

W międzynarodowej wideorozmowie udział wzięli Chunli Bai oraz Anton Zeilinge - naukowcy są przewodniczącymi Akademii Nauk w Chinach i Austrii. Szczegóły rozmowy nie zostały ujawnione, lecz bardziej chodzi tu o sam fakt wykorzystania niemożliwej do podsłuchania komunikacji kwantowej. Rozmówcy byli oddaleni od siebie o około 7 500 kilometrów.

 

Chińscy naukowcy aktywnie pracują nad pierwszą na świecie kwantową siecią satelitarną. Znajdujący się na orbicie satelita Micius dostarczał pary splątanych fotonów do stacji naziemnych na rekordową odległość od 1 600 do 2 400 kilometrów. Mimo długiego dystansu, pary cząstek pozostawały splątane i tym samym udowodniono, że komunikacja kwantowa jest możliwa. W sierpniu Micius wykonał również pierwszą kwantową dystrybucję klucza oraz przetestował możliwości podwodnej komunikacji kwantowej.

 

Zaplanowana próba dokonania międzynarodowej wideorozmowy także zakończyła się powodzeniem. Satelita Micius dostarczał pary splątanych fotonów do stacji naziemnych w Chinach i Europie. Tym samym wykonano kolejny znaczący krok ku globalnej komunikacji kwantowej, wykorzystującej zjawisko splątania kwantowego dla zachowania prywatności.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj