Rosyjscy naukowcy stworzyli system komunikacji kwantowej, którego nie da się zhakować

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Specjaliści z Uniwersytetu ITMO w Sankt Petersburgu opracowali urządzenie, które umożliwia komunikację kwantową na dużą odległość. Wynalazcy twierdzą, że ich system teoretycznie jest nie do zhakowania.

 

Nowa technologia pozwala umieścić informację w pojedynczym fotonie i przesłać go przez światłowody na odległość 250 kilometrów. Żaden haker nie będzie mógł go przechwycić i poznać zawartych w nim danych, co posiada oczywiste korzyści. Zakodowana informacja wysyłana jest dzięki laserowi który przechodzi przez elektro-optyczny modulator fazy - urządzenie to rozbija światło na fale o różnych długościach.

 

W zależności od przesunięcia fazowego poszczególnych fal albo wzajemnie się one wzmacniają, albo znoszą. Nakładające się fale są przekształcane w zera i jedynki, z których powstaje silny klucz kwantowy. Naukowcy mówią, że ich system wykazał się dużą stabilnością.

 

"Aby przekazać sygnały kwantowe, używamy tzw. pobocznych częstotliwości. To unikatowe podejście daje nam wiele korzyści, takich jak znaczne uproszczenie architektury urządzenia oraz dużą pojemność kanału komunikacyjnego. Prędkość przekazywania danych i odległość na jaką możemy je wysłać powoduje, że nasz system dorównuje najlepszym systemom komunikacji kwantowej" - mówi Artur Gleim.

 

Osoby trzecie nie będą w stanie zdobyć klucza kwantowego, ponieważ ich ingerencja w system wprowadzi anomalie. Z tego powodu nowa technologia komunikacji kwantowej jest po prostu niemożliwa do zhakowania. Wynalazek naukowców został opisany na łamach czasopisma Optics Express.

 

 

Źródła:

https://www.osapublishing.org/oe/abstract.cfm?uri=oe-24-3-2619

http://www.upi.com/Science_News/2016/04/13/Russian-scientists-unveil-quantum-communication-device/8721460561938/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Tak, ale gdy będzie próbował

Tak, ale gdy będzie próbował przechwycić taką informację, będzie ona równocześnie będzie ona nieczytelna dla właściwego odbiorcy. Rosyjscy naukowcy różnią się od amerykańskich tym, że są Rosjanani, a nie kupionymi Azjatami. Noblowski zespół pod kierownictwem Smitha, a referuje sprawę łamaną angielszczyzną Li Jiang Hu, do niedawna pracujący na Uniwersytecie Zhejiang. Ten drenaż już się powoli kończy, bo Chiny, w odróznieniu od USA,  mają wolne środki nie tylko po to, by budować niezamieszkane miasta. Stąd próby nałożenia ceł na chińskie towary przez USA, stąd próby wykorzystania UE (TTPIP) dla zapewnienia amerykańskiej dominacji nad Azją kosztem Europy. 

Skomentuj