Chiny posiadają najwięcej superkomputerów na liście TOP500

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Od kilku lat Chiny przewodzą w rywalizacji superkomputerowej. To właśnie w Państwie Środka zbudowano najpotężniejszy jak dotąd komputer, który nie ma sobie równych. Teraz dowiadujemy się, że Chiny posiadają już oficjalnie najwięcej superkomputerów a Stany Zjednoczone znalazły się na drugim miejscu.

 

Na liście TOP500 znajduje się obecnie 202 chińskich i 144 amerykańskie superkomputery. Jeszcze sześć miesięcy temu, Stany Zjednoczone posiadały 169 superkomputerów a Chiny "tylko" 159. Jak zatem widać sytuacja zmieniła się radykalnie w bardzo krótkim czasie.

 

Najpotężniejszym superkomputerem na świecie pozostaje produkt "Made in China" - Sunway TaihuLight, który posiada moc obliczeniową 93 petaflopsów. Drugi w kolejności jest Tianhe-2 o mocy 33,9 petaflopsa. Dopiero potem pojawiają się superkomputery powstałe w innych krajach - szwajcarski Piz Daint (19,6 petaflopsa), japoński Gyoukou (19,1 petaflopsa) i amerykański Titan (17,6 petaflopsa).

Naukowcy z Narodowego Centrum Superkomputerowego w Tianjin zapowiadali, że już w 2020 roku zostanie oddany do użytku nowy superkomputer, który będzie posiadał moc obliczeniową zbliżoną do jednego eksaflopsa. To około 10 razy więcej od Sunway TaihuLight. Najnowszy sprzęt pozostali rywali daleko w tyle.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj