Fizycy po raz pierwszy podzielili foton na trzy części

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo przeprowadzili eksperyment, którego wyniki będą miały ważne znaczenie dla rozwoju komputerów kwantowych. Ich osiągnięcie, pierwsze takie w historii, polega na podzieleniu jednego fotonu na trzy części.

 

Aby tego dokonać, zespół stworzył niegaussowski stan światła z pomocą spontanicznej parametrycznej konwersji w dół (SPDC). Tradycyjny proces SPDC sprawia, że jeden foton o wyższej energii przechodzi w dwa fotony o niższej energii i jest to powszechnie stosowana metoda do wytwarzania splątanych par fotonów. Jednak bezpośrednie generowanie trypletów fotonowych dzięki pojedynczemu procesowi SPDC nie było dotychczas możliwe.

Naukowcy wykorzystali więc fotony mikrofalowe, aby rozszerzyć limity SPDC, a stosując nadprzewodnikowy rezonator parametryczny udało się stworzyć pierwsze tryplety fotonowe. W toku trwających obecnie badań, zespół próbuje wykazać splątanie kwantowe fotonów.

 

Zaobserwowane stany były silnie niegaussowskie, co zdaniem naukowców, ma ważne implikacje dla potencjalnych zastosowań. Wyniki eksperymentu mogą znacząco przyczynić się do rozwoju komunikacji kwantowej z polami mikrofalowymi i obliczeń kwantowych o zmiennej ciągłości oraz istotnie wpłynąć na optykę kwantową.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Zawsze zastanawiało mnie,

Zawsze zastanawiało mnie, skąd sie bierze u ludzi arogancja, skłaniająca ich do tego, by twierdzić, że coś jest już niepodzielne. Ledwo odkryto atom, by twierdzić, ze jest on niepodzielny. Podobnie jest z fotonem. Pan dr Andrzej Dragan wielokrotnie powtarza, że da się wyekstrahować pojedynczy foton, który jest niepodzielny. Z tej niepodzielności wynikają późniejsze nieintuicyjne cuda fizyki kwantowej, których nie jesteśmy w stanie wyjaśnić. A może zwyczajnie nie umiemy tego wyjaśnić, bo przyjmujemy fałszywe założenia o niepodzielności  fotonu? A może splątania fotonu przenoszą informację. Która pozwala na te cuda?

Portret użytkownika niefizyk

a na jakie czątki ten foton

a na jakie czątki ten foton jest podzielny? O ile da się podzielić taki proton w jądrze na kwarki, to foton jedynie można podzielić na 2-3 czy może więcej fotonów o mniejszych energiach. Tu bardziej chyba chodzi o to, że foton nie składa się z rzadnych mniejszych cząstek niż tego że jest jakimś niepodzielnym monolitem. To nie kawałek ciasta Smile

Portret użytkownika r.abin

Więcej wiary w naukę. Foton

Więcej wiary w naukę. Foton jest pęczkiem fali o energii np 10. Da się więc podzielić na dwa fotony o energii 5. Widocznie do eksperymentu wzięli foton o energii 9 - a ten się nie dieli przez 2. Innym zagadnieniem jest techniczna strona - czym oni go dzielą?

Skomentuj