Wirus Ebola ma już przynajmniej 16 milionów lat

Kategorie: 

Źródło: Internet

Ostatnio na fali zainteresowania epidemią z Afryki zachodniej pojawia się coraz więcej opracowań na temat wirusa Ebola. Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku przeanalizowali historię Eboli  i stwierdzili, że jest on znacznie starszy, niż sądzono wcześniej.

 

Rodzina filowirusów, z której pochodzi Ebola ma około 16-23 milionów lat. Wcześniej sądzono, że filowirusy mają najwyżej 10 tysięcy lat i pojawiły się równocześnie z rozpowszechnieniem się rolnictwa. Jak się okazało, najbardziej prawdopodobne pojawienie się wirusa wiąże się z pojawieniem się na Ziemi pierwszych ssaków.

 

Gen filowirusa VP35 miał wspólnego przodka i został wykryty w genomie dwóch gatunków chomików i dwóch gatunków nornic. Można przypuszczać, że był tam jeszcze przed tym, gdy gryzonie rozdzieliły się na odrębne gatunki. Oznacza to, że filowirusy mają interakcje ze ssakami przez bardzo długi czas.

 

Naukowcy nie byli w stanie precyzyjnie określić wieku nowoczesnego wirusa Ebola, ale wstępne kalkulacje wskazują na to, że może mieć ponad 16 milionów lat. Specjaliści podkreślają, że lepsze zbadanie filowirusów może nam pomóc w radzeniu sobie z ekstremalnie niebezpiecznymi patogenami tego typu.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj