Grzyby pochłaniają ogromne ilości CO2 i odgrywają ważną rolę w walce z globalnym ociepleniem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Grzyby są powszechnie znane jako pyszne dodatki do potraw lub istotne elementy wielu ekosystemów. Jednakże, niedawno przeprowadzone badania przez naukowców z Uniwersytetu Sheffield w Wielkiej Brytanii wskazują, że grzyby mogą odgrywać kluczową rolę w walce z globalnym ociepleniem, pochłaniając rocznie ilości węgla równoważne 13,1 miliarda ton dwutlenku węgla. To stanowi jedną trzecią emisji wynikających ze spalania paliw kopalnych.

 

Interakcje między roślinami a grzybami symbiotycznymi, które łączą swoją grzybnię z systemami korzeniowymi prawie wszystkich drzew i innych roślin w lasach i innych ekosystemach na Ziemi, były podstawą dla badania obiegu węgla. Aby zrozumieć proces pochłaniania węgla przez grzyby, naukowcy przeanalizowali dane zebrane podczas obserwacji interakcji między roślinami a pięcioma kluczowymi grupami grzybów.

 

Badania wykazały, że rośliny przekazują dość znaczącą ilość produkowanych cukrów na utrzymanie symbiotycznych związków z grzybami - od 1% w przypadku pszenicy, kukurydzy i niektórych innych zbóż, do 6-7% w przypadku marchwi, lucerny i aż do 10-20% w przypadku wielu drzew liściastych i innych dzikich roślin. Szczególnie dotyczy to roślin, które łączą się z grzybami tworzącymi tzw. ektomikoryzę.

 

Naukowcy, opierając się na tych danych, obliczyli, że każdego roku do grzybni trafia masa materii organicznej odpowiadająca 13,1 miliarda ton atmosferycznego dwutlenku węgla. Ten węglowy rezerwuar nie jest obecnie uwzględniany w modelach klimatycznych, co wpływa na ich dokładność. Lepsze zrozumienie interakcji między grzybami a roślinami może pozwolić na usunięcie tej luki, poprawiając prognozy dotyczące zmian klimatu.

 

Nauka ta podkreśla również znaczenie ochrony lasów i innych ekosystemów, gdzie dochodzi do interakcji między roślinami a grzybami. Destrukcja lasów i innych siedlisk przyrodniczych może zakłócić cykl węgla i pogorszyć klimat. Dlatego też, zdecydowanie powinniśmy doceniać grzyby, nie tylko za ich smakowitość, ale także za ich cichą, lecz ogromną rolę w walce z globalnym ociepleniem.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj