Czy zabiegi laserowe są w pełni bezpieczne?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lasery mają szerokie zastosowanie w leczeniu i diagnostyce chorób oraz w różnych dziedzinach medycyny. Laseroterapia podobnie jak inne metody ma zalety i wady. Niektóre zagrożenia, takie jak krwawienie, ból i infekcja, powstałę po terapii laserowej zostały podsumowane w specjalnym badaniu naukowym z 2020 roku.

Jego autorami, byli specjaliści z Proteomics Research Center, Faculty of Paramedical Sciences i University of Medical Sciences w Tehranie. Celem badania było wyjaśnienie i ocena wpływu lasera na funkcje komórek, tkanek i organizmu. Przegląd artykułów dostępnych od 1986 do 2019 roku na temat wpływu laserów na komórki i tkankę ujawnił, że promieniowanie laserowe zmienia metabolizm komórkowy i funkcje komórkowe.

 

Zmianom tym mogą towarzyszyć niepożądane skutki uboczne, które można monitorować poprzez zmianę poziomu metabolitów w organizmie. W oparciu o to odkrycie, terapia laserowa może wiązać się z kilkoma skutkami ubocznymi i powikłaniami. Przed leczeniem konieczne jest określenie typów laserów i ich właściwości, aby uniknąć powstawania skutków ubocznych. Należy wziąć pod uwagę zalety i wady danego rodzaju leczenia, aby wybrać najlepszą terapię z jak najmniejszymi skutkami ubocznymi.

 

Laseroterapia to forma medycyny, która nanosi promieniowanie laserowe na powierzchnię ciała. Lasery są używane do cięcia lub usuwania tkanek, łagodzenia bólu, zmniejszania stanu zapalnego i obrzęku, promowania ran, zapobiegania uszkodzeniom tkanek i leczenia głębszych tkanek i nerwów w medycynie, stymulują i poprawiają funkcje komórek i tkanek. Technologia laserowa to użyteczne narzędzie, które jest wykorzystywane również w sektorze zabiegów estetycznych.

 

Urządzenia przeznaczone do odmładzania skóry za pomocą prądu RF takie jak chociażby https://shar-pol.pl/produkt/morpheus8-pro/, dają użytkownikowi pełną kontrolę nad siłą urządzenia co pozwala na zapobiegnięcie ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym. W zależności od chęci pacjenta, zabieg może przybrać charakter nieinwazyjny lub małoinwazyjny. Warto nadmienić, że jest to zaledwie jeden rodzaj zabiegów. Powikłania leczenia laseroterapii występują zazwyczaj po zastosowaniu różnych typów urządzeń laserowych.

 

Laseroterapia wymaga wykwalifikowanego personelu, który przeprowadzi zabieg laserowy i zapewnić pacjentowi środki ostrożności po zabiegu. Badania dowodzą, że profilaktyka oraz opieka nad pacjentem po operacji lub zabiegu z wykorzystaniem technologii laserowej jest kluczowa dla zminimalizowania ewentualnego ryzyka.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj