W Chinach uruchomiono najpotężniejszy magnes na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: South China Morning Post

Chiny uruchomiły najpotężniejszy na świecie magnes do badań naukowych. Znajduje się w laboratorium w południowo-wschodnim mieście Hefei, pisze South China Morning Post.

 

Urządzenie jest niewiele większe od monety, ale może generować stabilne pole magnetyczne 45,22 Tesli – ponad milion razy silniejsze niż ziemskie.Samo urządzenie, które generuje fenomenalne siły, porównywane jest do monety o średnicy 33 mm. Jednocześnie pracownicy Laboratorium Wysokiego Pola Magnetycznego Chińskiej Akademii Nauk (CHMFL) twierdzą, że potrafi wytworzyć stabilne pole magnetyczne o sile dochodzącej do 45,22 Tesli. 

Dla porównania: zwykły magnes pamiątkowy na twojej lodówce wytwarza pole o indukcji 5 militesli (czyli 0,005 Tesli), a ziemskie pole magnetyczne, w zależności od szerokości geograficznej i innych warunków, ma indukcję 0,00003 - 0,00005 Tesli. 

„Obiekt Hefei wytwarza najsilniejsze zrównoważone pole magnetyczne, które może wspierać badania naukowe na całym świecie” – czytamy w oświadczeniu laboratorium.

Wcześniej podobna instalacja została uruchomiona w 1999 roku w amerykańskim National High Magnetic Field Laboratory i była uważana za najpotężniejsze urządzenie magnetyczne. Położony w amerykańskim stanie Floryda magnes jest zdolna do generowania pola magnetycznego o sile 45 tesli.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj