Naukowcy przyśpieszają rozwój sztucznej inteligencji

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Jakiś czas temu uczeni przeprowadzili testy najbardziej zaawansowanego systemu sztucznej inteligencji. Doszli wtedy do wniosku, że system jest porównywalny do 4-letniego dziecka pod względem umiejętności werbalnych, jednak w przypadku zdrowego rozsądku okazał się być dopiero na poziomie noworodka.

 

Sam autor badania, profesor Robert Sloan uważa, że nauka ma przed sobą jeszcze bardzo daleką drogę do stworzenia sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie rozumować choćby na poziomie 8-latka. Mózg jest niezwykłym i tajemniczym narządem a nauka nie ukrywa swojego ogromnego zainteresowania nim i ma zamiar kontynuować rozwijanie sztucznej inteligencji prawdopodobnie tak długo, aż technologia dorówna ludzkiemu mózgowi, a być może w pewnych kwestiach nawet przewyższy jego możliwości.

 

Kilka dni temu Amerykańska Fundacja Nauki (NSF) ofiarowała 25 milionów dolarów dla Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT), który założy tak zwane Centrum Mózgów, Umysłów i Maszyn. Udział w tym przedsięwzięciu weźmie 10 członków MIT i 5 osób z Uniwersytetu Harvarda, którzy będą mieć dodatkową pomoc między innymi od tak znanych firm jak Boston Dynamics, Rethink Robotics czy Willow Garage - każda z nich jest zaangażowana w budowaniu i rozwijaniu inteligentnych maszyn.

 

International Business Machines Corporation (IBM) we współpracy z DARPA całkiem niedawno opracowała język programowania aby ułatwić tworzenie technologii przypominającej ludzki mózg, natomiast grupa naukowców z Uniwersytetu Stanforda zamierza stworzyć komputer zbudowany z materiału genetycznego. W marcu ogłosili, że udało im się opracować tranzystory wykonane w całości z materiału biologicznego i już wtedy twierdzono, że w przyszłości będzie można umieszczać komputer w każdej żywej komórce.

 

Inteligentne maszyny będą więc nadal rozwijane a korporacje takie jak Google czy Microsoft w niedalekiej przyszłości będą je dostarczać na rynek. NSF ma nadzieję, że uda się zrobić kolejny krok w dziedzinie technologii oraz wyszkolić kolejne pokolenie inżynierów i naukowców. Pozostałym celem tego projektu jest oczywiście lepsze zrozumienie naszego mózgu a postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji mają mieć ogromny potencjał w zakresie poprawy instytucji edukacyjnych, ekonomicznych, zdrowotnych i społecznych.

 

Naukowcy wspominają jedynie, że rozwijanie inteligentnych robotów będzie mieć same pozytywy, jednak istnieją również ciemne strony tych projektów. Wśród nich pojawia się zagrożenie zastąpienia ludzi maszynami, które przecież mogą pracować całodobowo nie odczuwając zmęczenia ale przede wszystkim, w przeciwieństwie do ludzi, roboty będą pracować wydajnie i za darmo. Ponadto, sztuczna inteligencja z pewnością posłuży do produkcji o wiele lepszych robotów bojowych.

 

 

 

Źródła:

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/sztuczna-inteligencja-jest-obecnie-poziomie-czterolatka

http://www.nsf.gov/news/news_summ.jsp?cntn_id=129009&org=NSF&from=news

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj