Lodowiec Zagłady topnieje znacznie szybciej niż sądzono

Kategorie: 

Źródło:

Lodowiec Thwaites na Antarktydzie Zachodniej, znany również jako Lodowiec Doomsday, topi się szybciej, niż oczekiwano. To niepokojąca wiadomość, ponieważ jego całkowita przemiana w wodę grozi zalaniem ogromnych terenów. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, rocznie dochodzi tam do topnienia 75 kilometrów sześciennych lodu. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances.


Powierzchnia lodowca Thwaites wynosi 120 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jeśli ten kolos całkowicie się stopi, poziom Oceanu Światowego podniesie się o 64 centymetry. Między innymi dlatego, ta gigantyczna masa lodu, nazywana jest Lodowcem Zagłady. Nie dawno, naukowcy wysłali pod lodowiec miniaturowego podwodnego robota Icefin. Po raz pierwszy w historii, zbadano granicę między dwiema częściami lodowca. Tą która leży na dnie morskim, oraz tą pływającą w wodzie morskiej.

Źródło: Uniwersytet w Gothenburgu, Rob Larter

Tym razem, naukowcy wysłali na wyprawę większego podwodnego drona - Ran. To urządzenie ma 7,5 metra długości i waży 1850 kilogramów. Jest zdolny do nurkowania na głębokość trzech kilometrów i pokonania odległości trzystu kilometrów pod wodą. Maszyna, mierzyła temperaturę i zasolenie wody, zawartość tlenu w wodzie, natężenie prądów i inne parametry. Eksperci zmapowali również prądy pod lodowcem i ustalili, które z nich przynoszą ciepłą wodę. Okazało się, że takich kanałów jest kilka, a niektóre z nich nie były zauważane przez ekspertów.

Nie jest to jeszcze katastrofalne tempo. Dziś lodowiec Thwaites dostarcza do oceanu mniej świeżej wody niż, Grenlandia. Jednak nawet taka szybkość topnienia jest wyższa niż oczekiwali naukowcy. Może to oznaczać, że sytuacja jest niestabilna i topnienie może w każdej chwili przyspieszyć. Eksperci są szczególnie zaniepokojeni faktem, że ciepła woda ze nadpływa w miejsca, w których lodowiec styka się z dnem morskim. Naruszenie równowagi lodowego kolosa może doprowadzić do jego zniszczenia, a tym samym do przyspieszonego topnienia.

Źródło: Pathways and modification of warm water flowing beneath Thwaites Ice Shelf, West Antarctica

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

120 tys km^2 i topi się 75km

120 tys km^2 i topi się 75km^3/rok. Jeśli ma ok 1 km grubości, to za dwa tysiące lat - stopi się zupełnie. A ocieplenie (od 2018 r) - przeszło w  oziębienie, więc (terminu zagłady) - nie jestem pewien. Na wszelki wypadek - kupię ponton

Skomentuj