Chińscy uczeni pracują nad superkawitacyjnym okrętem podwodnym

Kategorie: 

Rosyjska łódź podwodna K-125 - Źródło: cargolaw.com
Niektóre kraje prowadzą badania nad zastosowaniem superkawitacji do opracowania broni, która poruszałaby się pod wodą z prędkością hipersoniczną. Superkawitacja polega na utworzeniu bąbla gazowego wokół obiektu, który zanurzony jest w wodzie. Chiny chcą wykorzystać to zjawisko dla naddźwiękowej łodzi podwodnej.

 

W czasach zimnej wojny, Sowieci opracowali torpedę superkawitacyjną Szkwał, która była w stanie osiągnąć prędkość 370 km/h. Pocisk poruszając się w bąblu gazowym nie napotykał oporu ale technologia ta miała swoje minusy - przede wszystkim bardzo głośna praca oraz znacznie utrudniona możliwość manewrowania.

 

Naukowcy z Harbin Institute of Technology powiadomili, że pracują nad okrętem podwodnym, który poruszałby się w wodzie z ogromną prędkością, wykorzystując omawiane zjawisko. Przyszła łódź superkawitacyjna mogłaby osiągnąć aż 5800 km/h. Jak zauważyły media, podróż taką maszyną od Szanghaju do San Francisco zajęłaby mniej niż dwie godziny.

Aby opracować superkawitacyjny okręt, trzeba najpierw rozwiązać największe dwa problemy. Zanurzona maszyna musiałaby zostać uruchomiona przy prędkości 100 km/h aby wygenerować i utrzymać bąbel gazowy. Ponadto, sterowanie okrętem przy pomocy konwencjonalnych mechanizmów może okazać się niemożliwe.

 

Jednak profesor Li Fengchen powiedział, że uczeni mogli znaleźć rozwiązanie. Powierzchnia okrętu może posiadać specjalną błonę, która na początku przy niskich prędkościach znacznie zmniejszyłaby opór wody. Osiągając prędkość 75 km/h lub większą, maszyna mogłaby wejść w stan superkawitacyjny.

 

Wspomniana błona może również ułatwić sterowanie uzyskując różne poziomy tarcia w różnych częściach łodzi. Jednak Fengchen stwierdził że wciąż istnieje wiele innych problemów, które obecnie nie pozwalają na stworzenie superkawitacyjnej łodzi podwodnej.

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/chiny-chca-opracowac-naddzwiekowa-lodz-podwodna-wykorzystujac-zjawisko-superkawitacji

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj