Siła elektromagnesu

Kategorie: 

Futurystyczna wizja działa elektromagnetycznego w filmie Transformers – Zemsta Upadłych
Każdy z nas poznał zasadę elektromagnesu na lekcjach fizyki w szkole. Prąd płynący przez przewód elektryczny wytwarza pole elektromagnetyczne, to wiedzieli naukowcy już w XVIII wieku, ale nie widzieli dla tego zjawiska żadnego sensownego zastosowania. Znacznie później bo w 1825 wynaleziono elektromagnes, którego zasada działania opiera się właśnie o zjawisko elektromagnetyzmu. Od tego momentu można powiedzieć, że zaczyna się rozwój wszelkich urządzeń elektromagnetycznych.

 

Na początku były to proste urządzenia, głównie zabawki mające zadziwić ludzi nieobeznanych z fizyką i nieznanym zjawiskiem. W 1833 wynaleziono telegraf, który pozwolił zbudować Stany Zjednoczone i w tamtych czasach był namiastką dzisiejszego internetu. Potem zaczęto wykorzystywać elektromagnesy w przemyśle jako „uchwyt” dźwigu do podnoszenia stalowych elementów, Nikola Tesla wynalazł silnik elektryczny.

 

Wraz z upowszechnieniem elektryczności a za tym elektryfikacją miast i wsi, elektromagnetyzm trafił „pod strzechy”. A dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez zjawiska elektromagnetyzmu, nawet o tym sobie nie zdając sprawy. Większość urządzeń, które nas otacza skonstruowano w oparciu o elektromagnetyzm.

 

Elektro-zamki w drzwiach, dzwonek nad drzwiami, napędy pralek, zmywarek, DVD w kinie domowym i komputerze, wentylatory w pochłaniaczu kuchennym, i chłodzeniu procesora. Mogę wyliczać tak dalej, w tych wszystkich urządzeniach wykorzystany jest elektromagnes. Stosujemy go nie obawiając się, że może on nam zrobić krzywdę. Jednak są elektromagnesy, które mają całkiem nie pokojowe zadanie.

 

Od lat poważne firmy zbrojeniowe opracowują broń, która korzysta ze zjawiska elektromagnetyzmu. Trudno stwierdzić kiedy zapoczątkowano takie badania, ale są nie potwierdzone przesłanki, że podczas II wojny światowej próbowano taką broń skonstruować. Tymczasem wczoraj (06.02.2015 r.) taka broń została zaprezentowana podczas pokazu na wystawie Naval Future Force Science and Technology Expo (Przyszłość Militarnej Technologii i Nauki Marynarki Wojennej) w Waszyngtonie...

 

Jak działa taka armata magnetyczna? Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na blog poświęcony wojskowym nowinkom technicznym - military-tech.blog.pl.

 

 

Artykuł pochodzi z bloga: http://military-tech.blog.pl/2015/02/06/sila-elektromagnesu/

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj