Amerykańscy komandosi wkrótce otrzymają zaawansowany egzoszkielet Talos

Kategorie: 

Źródło: CNN/United States Armed Forces

Naukowcy z różnych amerykańskich instytucji i uczelni pracują nad poszczególnymi elementami kostiumu bojowego o nazwie Talos. Specjaliści stworzyli już kilka prototypów lecz ostatnia najbardziej zaawansowana wersja trafi w ręce sił specjalnych już w 2018 roku.

 

Talos jest często porównywany do kostiumu z filmu "Iron Man". Nie ma w tym żadnej przesady - opracowywana w Stanach Zjednoczonych zbroja będzie naszpikowana urządzeniami komunikacyjnymi i czujnikami, które będą na bieżąco monitorować stan zdrowia żołnierza. Egzoszkielet będzie zawierał komputer pokładowy oraz systemy regulujące temperaturę i ratujące życie.

Talos ma przede wszystkim zapewnić kompletną ochronę przed pociskami z broni palnej. Futurystyczna zbroja posiada tzw. płynny pancerz. Zawiera on ciecz nienewtonowską, która w momencie uderzenia natychmiast zamienia się w ciało stałe. Wynalazek tego typu został opracowany przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w 2015 roku. Egzoszkielet zwiększy również ogólną sprawność fizyczną użytkownika.

 

Prace nad specjalistyczną zbroją zleciło Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (USSOCOM) w 2013 roku. Łączne wydatki na badania i rozwój tego projektu mają wynieść około 80 milonów dolarów. Siły specjalne USA otrzymają prototyp kostiumu Talos w okresie letnim w przyszłym roku i natychmiast rozpoczną się testy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj